DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA - strona 1 DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA - strona 2

Fragment notatki:

DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA ze względu na to do którego budżetu wpływają wyróżniamy: dochody budżetu państwa
dochody budżetów samorządowych wg kryterium funkcji dochody fiskalne (mają zasadnicze znaczenie)
dochody uboczne (np. kary, grzywny) wg kryterium ostatecznego pobrania dochodu dochody bezzwrotne (raz pobrane nie podlegają zwrotowi - podatki, cła)
dochody zwrotne (uzyskiwane w wyniku emisji bonów i obligacji skarbowych) ze względu na kryterium egzekwowania dochody przymusowe (np. podatki, opłaty, kary, grzywny)
dochody dobrowolne (np. pożyczki, darowizny pieniężne) ze względu na kryterium terytorialne_1 dochody krajowe (np. podatki, cła)
dochody zagraniczne (np. środki z UE, dochody z emisji obligacji na rynkach zagranicznych) ze względu na kryterium terytorialne_2 dochody państwowe (np. podatki od towarów i usług, cła)
dochody lokalne (np. podatki lokalne, opłaty lokalne) Dochody zwrotne. Stanowią formę długów zaciąganych na cele publiczne. Podstawową formą tych dochodów jest: Pożyczka publiczna - stanowi ona zwrotny, przymusowy, odpłatny dochód budżetu państwa, którego istota polega na udzieleniu pozyczki środków pieniężnych przez państwo, które po określonym czasie winny zostać zwrócone pozyczkodawcy wraz z odsetkami. Rodzaje tych pożyczek: zagraniczne i krajowe oraz krótkoterminowe (udzielane na 1 rok - obligacje Skarbu Państwa) Lokaty budżetowe - polegają na lokowaniu wolnych środków finansowych w budżecie i podlegają zwrotowi wraz z oprocentowaniem. Dochody bezzwrotne. Są to środki uzyskiwane za pomocą władztwa państwowego (np. podatki, cła) i nie podlegają zwrotowi na rzecz podmiotów od których je pobrano. DOCHODY PODATKOWE (czyli bezzwrotne dochody budżetu państwa pochodzące od podmiotów) Podatek VAT - jest to podatek wielofazowy (każda faza jest opodatkowana) i powszechny, obciążający sprzedaż wszelkich nowowytworzonych dóbr i usług w każdej fazie obrotu, o charakterze cenotwórczym. Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest obrót towarami i usługami. Podatek Akcyzowy - jest to podatek pośredni nakładany selektywnie na towary konsumpcyjne (np. alkohole, papierosy). Akcyza jest określana proporcjonalnie do wartości towaru (stawka procentowa), jej kwota podwyższa cenę płaconą przez nabywcę. Może mieć na celu ograniczenie konsumpcji niektórych dóbr. Podatek dochodowy od osób fizycznych - jest to podatek bezpośredni i powszechny od dochodów osób fizycznych uzyskiwanych ze stosunku pracy, emerytur, rent, zasiłków dla bezrobotnych, z działalności gospodarczej. Podstawą opodatkowania jest dochód pomniejszony o przysługujące odliczenia.

(…)

… budżetowych). Podstawą opodatkowania jest dochód pomniejszony o przysługuące odliczenia (np. o kwoty darowizn)
DOCHODY NIEPODATKOWE
Cło - jest to ogólna, bezzwrotna, przymusowa, nieodpłatna danina publiczna któr pobierana w związku z przemieszczniem towarów przez granicę państwa i której wysokość reguluje państwo. Jest świadczeniem odrębnym niż podatek ze względu na wyodrębnienie prawa celnego, wyodrębnienie organizacyjne służb celnych i odmienne postępowanie.
Opłaty - jest to ogólna, bezzwrotna, przymusowa, danina publiczna zabezpieczona przymusem państwowym, która w odróżnieniu od podatku jest świadczeniem ekwiwalentnym - czyli w zamian za opłatę państwo świadczy określoną usługę.
Dochody typu kapitałowego - to dochody z tytułu posiadanych akcji spółek akcyjnych, udziałów ze sprzedaży majątku państwowego, z odsetek, z czynszó dzierżawnych itp.
Inne dochody - to dochody z jednostek budżetowych, gospodarstw pomocniczych i innych.
DOCHODY PUBLICZNE
Daniny publiczne. To powszechne, bezzwrotne, przymusowe świadczenia, pobierane na rzecz podmiotów prawa publicznego w celu realizacji zadań publicznych. Wyróżnia się ich 3 rodzaje:
Daniny osobiste - np. obowiązek służby wojskowej
Daniny rzeczowe - rzeczy oddane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz