Demokratyzacja państw ameryki północnej i południowej na przełomie xx i xxi wieku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 581
Wyświetleń: 1736
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Demokratyzacja państw ameryki północnej i południowej na przełomie xx i xxi wieku - strona 1 Demokratyzacja państw ameryki północnej i południowej na przełomie xx i xxi wieku - strona 2 Demokratyzacja państw ameryki północnej i południowej na przełomie xx i xxi wieku - strona 3

Fragment notatki:

Demokratyzacja państw ameryki północnej i południowej na przełomie xx i xxi wieku Ameryka Łacińska jest tym regionem, gdzie Stany Zjednoczone najczęściej w okresie ostatnich stu lat podejmowały próby szerzenia demokracji. Najwięcej przypadło na okres zimnej wojny. Przeświadczenie o niedojrzałości Ameryki Łacińskiej do stworzenia trwałej i stabilnej demokracji, systematycznie umacniane przez wydarzenia zachodzące w samym regionie, oraz realia zimnowojennej konfrontacji, w tym zwłaszcza konieczność eliminowania komunistycznych wpływów w regionie - sprawiały, że w ciągu długich okresów Stany Zjednoczone opierały swoją latynoamerykańską politykę w ogromnym stopniu na przyjaznych stosunkach z prawicowymi, zwykle wojskowymi dyktaturami, zagrożenia upatrując raczej w niektórych, w ich opinii nazbyt lewicowych i podatnych na komunistyczne wpływy, rządach wybranych demokratycznie. Polityka przyjaznych stosunków z dyktatorami okazywała się jednak krótkowzroczna. Nie byli oni w stanie na dłuższą metę zapewnić swoim krajom tak pożądanej przez USA stabilności. Ich rządy wielokrotnie z czasem wzmacniały te tendencje rewolucyjne, którym miały, w opinii amerykańskich decydentów, zapobiegać. W sytuacji, kiedy kontynuacja tradycyjnych wojskowych dyktatur nie była już możliwa, a rządy komunistów były nie do przyjęcia, jedyną polityczną opcją, jaka Stanom Zjednoczonym pozostawała, było wspieranie w krajach regionu procesów demokratyzacji. Polityka ta w dłuższej perspektywie przyczyniła się do demokratyzacji stosunków w tym regionie, jednak jej pierwszym rezultatem stało się obalenie w lipcu 1979 dyktatury rodziny Samozów w Nikaragui i objęcie tam władzy przez przywódców, pozostających pod wpływami kubańskimi, Saindinowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN). Dla USA oznaczało to w praktyce utratę kontroli nad rozwojem sytuacji w tym kraju.
Dziś mówi się o trzeciej fali demokratyzacji świata. Jej początek jest datowany przez Huntingtona na rok 1974 kiedy to przewrót wojskowy w Portugali, nazwany rewolucją goździkową doprowadzali do upadku dyktatury Salazara. Huntington definiuje fale demokratyzacji jako grupę przejść od systemu niedemokratycznego do demokratycznego, która występuje w pewnym specyficznym okresie i która w tym samym okresie znacząco przewyższa liczbę przejść w odwrotnym kierunku. Trzecia fala demokratyzacji ma charakter selektywny, cały Regin Afryki oraz świat islamu w nieznacznym tylko stopniu biorą udział w trzeciej fali demokratyzacji, na bliskim wschodzie łącznie z Afryką Północną a także na południe od Sahary reżimy autorytarne znacznie przeważają nad demokratycznymi, w Ameryce Północnej jedynie w Nikaragui oraz na Haiti standardy demokracji nie są spełniane natomiast w Ameryce Południowej nieustabilizowana demokracja istnieje w Boliwii, Paragwaju, Peru, w Kolumbii standardy demokracji nie są respektowane, a w Wenezueli mają miejsce rządy populistyczno - autorytarne.

(…)

… polityki ekonomicznej w latach 80. południowoamerykańskie gospodarki coraz odważniej pojawiały się na światowych rynkach, wstępując w 1995 r. do Światowej Organizacji Handlu (WTO). - Te kraje po latach chaosu ustabilizowały się, wykształciła się w nich klasa średnia, powstała wolna prasa. Dzięki temu ważniejsze od siły armii są tam demokratyczne wybory.
Druga fala demokratyzacji rozpoczęła się w czasie II…
…: zacofania, wyzysku i niesprawiedliwego podziału dochodu narodowego. Na ogół wojskowym udało się przełamać stagnację gospodarczą i opanować inflację. Chcąc nie chcąc armia przygotowała warunki do swojego odejścia, poprawa sytuacji ekonomicznej jak i liberalizacja systemu władzy, przyniosła również zakończenie wszelkich lewicowych partyzantek a często i wojen domowych prowadzonych w różnych częściach…
… Brazylia uzyskała na ten cel z MFW pomoc w wysokości 40 mld dolarów. W wyborach prezydenckich 2002 zwyciężył, największą w historii kraju ilością głosów, Luiz Inacio Lula da Silva. 2003 władze Brazylii wyraziły sprzeciw wobec wojny w Iraku przeprowadzonej przez koalicję antyterrorystyczną, której przewodziły Stany Zjednoczone. 2004 Brazylia, obok Niemiec, Indii i Japonii wystąpiła o stale miejsce w Radzie
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz