Definicje miar czasu pracy

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicje miar czasu pracy - strona 1

Fragment notatki:

Definicje miar czasu pracy Definicje określające czas pracy: Dzień - to dzień kalendarzowy od 0.00 do 24.00. Doba - 24 kolejne godziny od godziny w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z rozkładem. Tydzień - 7 kolejnych dni kalendarzowych od dnia rozpoczynającego okres rozliczeniowy. Okres rozliczeniowy - jest to okres w którym powinny być realizowane przeciętne normy czasu pracy (40 godzin na tydzień, 5 dni w tygodniu). Kodeks wyznacza maksymalne granice :
Partnerzy społeczni mogą umownie skracać ten okres .
Na mocy szczególnego upoważnienia ustawowego mogą wydłużyć ten okres ze względu na szczególny rodzaj pracy. Okres rozliczeniowy rozpoczyna się wraz z początkiem dnia kalendarzowego (0.00). Praca zmianowa - praca wykonywana według ustalonego harmonogramu związana ze zmianą pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni, tygodni .
Literalna wykładnia wskazuje, że dotyczy to zarówno przypadków kiedy zakład funkcjonuje bez przerwy w ciągu dwóch zmian pracowników jak i w momencie kiedy nie ma zmiany pracownika, ale charakter pracy wskazuje na różne pory jej świadczenia. Prof. Teresa Liszcz postuluje o wąskie rozumienie pracy zmianowej jedynie do przypadków zmiany pracownika - m. in. ze względu na to, że praca zmianowa jest samoistną podstawą do zatrudniania pracownika w niedzielę i święta ustawowo wolne od pracy. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz