To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
DEFINICJE LEGALNE GOSPODARSTWA ROLNEGO W PRZEPISACH PRAWA ROLNEGO Gospodarstwo rolne może być zjawiskiem ekonomicznym i prawnym. W rozumieniu ekonomicznym, na gospodarstwo rolne składają się: ziemia, kapitał, praca, organizacja.
Ziemia - nieruchomość z ewentualnymi budynkami i częściami składowymi.
Kapitał - środki służące do produkcji rolnej.
Praca - wkład osobisty prowadzącego gospodarstwo rolne i ewentualnie domowników.
Organizacja - określa ją: KSH, pr. spółdzielcze, ustawa o producentach rolnych.
Zachodzi tendencja do odrywania się od tzw. gruntowej definicji gospodarstwa rolnego, gdzie jako podstawowy jego składnik wskazywana jest ziemia. W krajowym porządku prawnym, zarówno w przepisach krajowych jak i wspólnotowych brak jest jednolitej i abstrakcyjnej definicji gospodarstwa rolnego.
Definicji tych jest wiele. Umiejscowione są w różnych aktach prawnych i służą różnemu celowi regulacji.
Są 3 typy takich definicji:
1. przedmiotowe - oparte na wskazaniu składników gospodarstwa rolnego
2. funkcjonalne - które wymieniają nie składniki a funkcje gospodarstwa rolnego
3. mieszane
1. Ustawa o podatku rolnym (art.2 ust 1) Gospodarstwo rolne to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne a także grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyłączeniem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu osób fizycznych, osoby prawnej, nieposiadającej osobowości prawnej jednostki organizacyjnej (w tym spółki) Granicą jest tutaj 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Wnioskuje się wprowadzenie kryterium dochodowości. 2. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników Gospodarstwo rolne to każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej.
Działalność rolnicza to działalność wytwórcza w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Rolnik może mieć różny tytuł prawny do gruntów. Za rolniczą uważa się także taką działalność, która nie jest związania z ziemią. 3. Kodeks Cywilny - srt. 55 3 Gospodarstwo rolne to:
a. grunty rolne wraz z b. gruntami leśnymi
c. budynkami
d. i ich częściami
e. urządzeniami
f. inwentarzem
o ile stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, a także
g. prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego Jest to definicja w ujęciu statycznym. Składniki tak rozumianego gospodarstwa, pozostające ze sobą w więzi organizacyjno - funkcjonalnej nie muszą pozostawać własnością jednej osoby. W ujęciu tego przepisu gospodarstwo rolne nie jest jednostką własnościową. Ta więź opiera się na obiektywnych właściwościach składników i ich usytuowaniu względem siebie i na akcie włączenia ich do procesu gospodarowania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)