Założenia podatku rolnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Założenia podatku rolnego - strona 1 Założenia podatku rolnego - strona 2 Założenia podatku rolnego - strona 3

Fragment notatki:

Założenia podatku rolnego
Podatek rolny jest podstawowym podatkiem obciążającym rolnictwo. Jest to niejako substytut podatku dochodowego w zakresie działalności rolniczej lub leśnej. Stanowi dochód budżetu gminy
Podatek rolny wprowadzono ustawą z 1984 r.
Obowiązek podatkowy w podatku rolnym ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych, w tym spółkach nieposiadających osobowości prawnej, które są właścicielami, samoistnymi posiadaczami lub użytkownikami wieczystymi gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Obowiązek podatkowy ciąży także na posiadaczach gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem , z Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego albo jest bez tytułu prawnego, z wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych, w tym przypadku podatnikami są odpowiednio jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych i Lasów Państwowych. Posiadacze zależni są obciążeni obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku rolnego wtedy, gdy posiadają - na podstawie zawartej umowy albo innego tytułu prawnego, a także bezumownie - grunty wchodzące w skład gospodarstw rolnych stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy oraz gdy dzierżawią grunty gospodarstwa rolnego w całości lub w części, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów ustawy o ubezpieczeniu rolników
Opodatkowaniu podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Ustawodawca odszedł od obowiązującej przed l stycznia 2003 formuły, iż opodatkowaniu podlegają tylko grunty gospodarstw rolnych. Obecnie przedmiot opodatkowania wyodrębniono ze względu na:
kryterium nabycia gruntów,
kryterium funkcji tych gruntów, Ustawa wyodrębnia dwie kategorie gruntów podlegających opodatkowaniu
grunty niewchodzące w skład gospodarstw rolnych,
grunty gospodarstw rolnych,
Definicja gospodarstwa rolnego:
obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej l ha lub l ha przeliczeniowy,stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu

(…)

…, która to gospodarstwo prowadzi w całości.
Podstawa opodatkowania podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych wyrażona jest w liczbie hektarów przeliczeniowych. Hektar przeliczeniowy to umowna jednostka przeliczeniowa związana z wartościowaniem ziemi rolniczej ze względu na jej położenie, klasę i rodzaj gruntów. Wysokość przelicznika zależy od okręgu podatkowego, w którym znajduje się dany grunt oraz od klasy bonitacyjnej gruntu. Każda gmina, miasto oraz dzielnica miasta zaliczone są przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa oraz po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych do jednego z czterech okręgów podatkowych.
Wysokość podatku ustalana jest ustawowo jako równowartość pieniężna 2,5 q żyta z hektara przeliczeniowego -dla gruntów gospodarstw rolnych, 5 q żyta od hektara dla gruntów rolnych nie wchodzących w skład gospodarstw rolnych, według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, ogłaszanej przez prezesa GUS. (Średnią cenę żyta ogłoszoną przez prezesa GUS może obniżyć Rada gminy, obniżając w ten sposób podstawę naliczania podatku rolnego w danej gminie).
Zwolnienia i ulgi
z urzędu…
…:
zwolnienie użytków rolnych klasy V, VI i VIz,
zwolnienie gruntów zadrzewionych i zakrzewionych ustanowionych na użytkach,
grunty położone w pasie drobi granicznej,
użytki ekologiczne,
grunty zajęte przez zbiorniki wody służące do zaopatrzenia ludności w wodę,
grunty pod wałami przeciwpowodziowymi i położone w międzywałach, Pozostałe zwolnienia wymagają wniosku podatnika złożonego we właściwym ze względu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz