Czynniki sprzyjające powstawaniu zakażeń układu moczowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki sprzyjające powstawaniu zakażeń układu moczowego - omówienie - strona 1 Czynniki sprzyjające powstawaniu zakażeń układu moczowego - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Czynniki sprzyjające zakażeniom układu moczowego
Joseph Lister , brytyjski chirurg wykorzystywał jałowy mocz zdrowego człowieka jako pożywkę dla bakterii. Używał go jako podłoże hodowlane. Różnego rodzaju czynniki, które odpowiedzialne są za zaleganie moczu sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów i prowadzą do rozwoju zakażenia. Zaburzenia, które najczęściej występują w normalnym funkcjonowaniu układu moczowego to:
- neurogenny pęcherz,
- refluks pęcherzowo- moczowodowy,
- uchyłki pęcherza moczowego,
- przerost gruczołu krokowego,
- zwężenia moczowodów,
- kamica układu moczowego. W przypadku gdy mamy do czynienia z wadą polegającą na niecałkowitym opróżnianiu pęcherza w wyniku porażenia mięśni wypieracza lub zwieracza mówimy wówczas o neurogennym pęcherzu. Ta wada może być wrodzona lub nabyta poprzez uszkodzenie rdzenia kręgowego. Wrodzone niewykształcenie zastawek w ujściu pęcherzowym moczowodu jest przyczyną odpływów pęcherzowo-moczowodowych. Wsteczny odpływ moczu prowadzi do wzrostu ciśnienia mikcyjnego (aktu oddawania moczu)w miedniczce nerkowej, a to z kolei prowadzi do występowania odpływu wewnątrznerkowego. Bakterie wnikające do cewki moczowej mogą łatwo penetrować wgłąb układu moczowego, dlatego wady te są bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci, u których poszczególne odcinki dróg moczowych są krótkie.
Do zakażenia układu moczowego najczęściej dochodzi u pacjentów hospitalizowanych, poprzez wykonywanie zabiegów urologicznych i cewnikowanie. Powstałe urazy lub uszkodzenia podczas wymienionych zabiegów mogą stanowić wrota infekcji. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia ZUM jest między innymi leczenie immunosupresyjne, cukrzyca, ciąża oraz aktywność seksualna. Pacjenci po przeszczepie nerek są szczególnie narażeni na zakażenia, ponieważ ewentualne wystąpienie zapalenia pęcherza może prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek z powodu krótkich, odnerwionych moczowodów. Według badań zakażenia układu moczowego występują częściej u kobiet, u których cewka moczowa jest krótka a okolice jej ujścia są masywnie skolonizowane drobnoustrojami. U mężczyzn natomiast w starszym wieku częstość występowania ZUM wzrasta w związku z powiększaniem się prostaty.
Kliniczne postacie zakażeń układu moczowego
Zakażenia układu moczowego możemy podzielić na wstępujące, czyli powodowane florą kolonizującą ujście cewki moczowej, oraz zstępujące, czyli hematogenie i limfogenne, w których czynnik etiologiczny pochodzi z krwi i limfy. Najczęściej występują zakażenia wstępujące, ponieważ można zaobserwować znacznie częstsze zapalenie pęcherza niż zapalenie nerek, dominująca rola flory naturalnej wśród czynników etiologicznych ZUM oraz - u pacjentów z drenażem układu moczowego- wzrost częstości zakażeń jest wprost proporcjonalny do czasu utrzymywania cewnika w pęcherzu. Osoby z masywną bakteriemią są narażone na zakażenia krwiopochodne. W niektórych przypadkach zakażenia szerzą się przez ciągłość np. przetoki między drogami moczowymi a pochwą.

(…)


Zakażenia układu moczowego prowadzą do jego uszkodzenia. W tym przypadku ważną rolę odgrywają czynniki zjadliwości bakterii uropatogennych czyli metabolity i enzymy oraz odpowiedź zapalna na obecność drobnoustrojów.
Do najbardziej ważnych czynników zjadliwości bakterii zalicza się ureazy, proteazy i hemolizyny. Ureaza wytwarzana jest przez szczepy z rodzaju Proteus, Klebsiella a także niektóre szczepy…
… nerek i rdzeniu. Podczas alkalizacji moczu następuje wytrącanie składników mineralnych co może powodować niedrożność cewnika u pacjentów z drenażem układu moczowego. Szczepy z rodzaju Proteus i Pseudomonas wykazują zdolność do syntezy proteaz. Proteazy rozcinają przeciwciała klasy IgA(immunoglobuliny), nie mając jednak możliwości jednoczesnego przyłączenia się do powierzchni fagocytu i zapoczątkowania fagocytozy. Proteazy mogą również niszczyć białka strukturalne komórek ludzkich. Hemolizyny wytwarzane w większości przez E. coli wykazują aktywność toksyczną między innymi wobec komórek nabłonkowych kanalików nerkowych.
Odpowiedź zapalna na obecność drobnoustrojów prowadzi do uwalniania mediatorów zapalnych uszkadzających komórki nerek. Destrukcję błony podstawnej kanalików i śródbłonka powodują enzymy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz