Choroby nerek - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Choroby nerek - omówienie - strona 1 Choroby nerek - omówienie - strona 2 Choroby nerek - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

CHOROBY NEREK
Dostosowanie się układu moczowego do ciąży, po 20 tyg. mamy poszerzenie UKMów, zwiotczenie mięśni pod wpływem progesteronu (gorsza perystaltyka moczowodów i zastój moczu, co prowadzi do rozrostu flory bakteryjnej /E.coli/ i częstego odmiedniczkowego zapalenia nerek), dochodzi także do rozpulchnienia błony śluzowej pęcherza moczowego, częstego parcia na mocz. W okresie ciąży dochodzi do wzrostu filtracji o 50% (wzrost przepływu przez nerki), białkomoczu ortostatycznego. Klirens kreatyniny u ciężarnej taki sam jak u kobiety nie będącej w ciąży wskazuje na patologię nerek, ponieważ zmienia się on znacznie w trakcie trwania ciąży.
Wpływ ciąży na choroby nerek
Przy dużym uszkodzeniu nerek - wysoka bezpłodność. Stężenie kreatyniny powyżej 3mg% lub azot mocznikowy powyżej 30mg% prowadzą do uszkodzenia nerek i bezpłodności.
Białkomocz bez nadciśnienia i obrzęków oraz retencji ciał azotowych nie komplikuje ciąży.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek:
Odmiedniczkowe zap. nerek występuje u 2% ciężarnych, bakteriuria stwierdzana jest w rutynowym badaniu moczu. 2-7% przypadków to bakteriuria znamienna. Nie leczony bakteriomocz w 40% przypadków prowadzi do odmiedniczkowego zap. nerek. Ważne przy tym jest prawidłowe oddawania moczu na posiew. Odmiedniczkowe zap. nerek jest przyczyną porodów przedwczesnych, hypotrofii płodu oraz wewnątrzmacicznej śmierci płodu. Bakteria będącą w większości przyczyną zakażeń układu moczowego jest E.coli, może ona doprowadzać również do groźnego w skutkach wstrząsu septycznego. Leczeni odmiedniczkowego zapalenia nerek w ciąży:
antybiotykoterapię wdrażamy nie mając jeszcze antybiogramu
nie stosować tetracyklin i gentamycyny, często stosuje się furagin
do 25 leukocytów w polu widzenia w badaniu moczu to jeszcze norma
Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek w ciąży:
Rzadko występuje, jest wynikiem odpowiedzi immunologicznej ustroju na zakażenie paciorkowcowe z grupy A, najczęściej występuje po 2-3 tyg. Od paciorkowcowego zakażenia górnych dróg oddechowych.
Objawy:
obrzęki
skąpomocz
nadciśnienie
białkomocz z wałeczkami i krwiomoczem
Należy ograniczyć spożycie soli i wykonać badanie dna oka.
Leczenie - penicylina przez wiele tygodni
Przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek w ciąży:
Rozpoznaje się już podczas rutynowego badania moczu, stężenie kreatyniny we krwi powyżej 2mg%, mocznik powyżej 30mg%, klirens kreatyniny poniżej 50ml/min. Jeżeli białkomocz i nadciśnienie występują u ciężarnej przed 20tyg. to należy podejrzewać, iż kobieta przed ciążą chorowała już na przewlekłe KZN.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz