Czynniki konkurencyjności regionów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki konkurencyjności regionów - wykład - strona 1 Czynniki konkurencyjności regionów - wykład - strona 2 Czynniki konkurencyjności regionów - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Czynniki konkurencyjności regionów Problematyka konkurencyjności wyrosła na gruncie zachowań podmiotów gospodarczych, a jej strategia związana jest z poszukiwaniem sposobów uzyskania, umocnienia i utrwalenia przewagi na rynku wobec pozostałych jego uczestników prowadzących porównywalną działalność. We współczesnej gospodarce można zaobserwować stałe poszerzanie się zakresu zastosowania pojęcia konkurencyjności. W ekonomii klasycznej pojęcie to przypisywało się do sfery mikroekonomii, tzn. mówiono o konkurencyjności przedsiębiorstw, czy też ich towarów i usług. Natomiast obecnie rozciąga się pojęcie konkurencyjności również na większe organizmy społeczno - gospodarcze, tj. na kraje i regiony.
Konkurencyjność, określaną w ekonomii jako zdolność do osiągania sukcesu w gospodarczej rywalizacji, w dziedzinie rozwoju regionalnego rozumie się jako zdolność do przystosowywania się do zmieniających się warunków, pod kątem utrzymania lub poprawy pozycji w toczącym się również między regionami współzawodnictwie . Jest to zdolność do długotrwałego zrównoważonego rozwoju przy utrzymaniu przewag konkurencyjnych. Konkurencyjność regionów należy postrzegać jako konkurowanie pośrednie i bezpośrednie. Pierwsze z nich jest wyrażane i mierzone zdolnościami konkurencyjnymi firm zlokalizowanych w tym regionie. Natomiast konkurowanie bezpośrednie to rywalizowanie upodmiotowionych jednostek terytorialnych, konkurujących o różnego typu korzyści, np. dostęp do środków finansowych, o lokalizację agend i instytucji rządowych . Potrzeba tworzenia regionalnej konkurencyjności jest odzwierciedleniem przemian społeczno - ekonomicznych dokonujących się obecnie w krajach o gospodarce rynkowej. Tak rozumiana konkurencyjność powoduje, iż tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju staje się najważniejszym celem.
Konkurencyjność regionów jest w dużym stopniu zależna od innowacyjności przedsiębiorstw, od ich zdolności wprowadzania do procesów produkcyjnych nowych produktów i nowych technik wytwarzania, a także związanych z tym nowocześniejszych maszyn i urządzeń. Działalność innowacyjna przyczynia się do powstawania nowych form współzawodniczenia. Chociaż nowe produkty pojawiają się przede wszystkim w sektorze przemysłu to innowacje powstają głównie w regionach charakteryzujących się dużą podażą kapitału ludzkiego (edukacja), dostępnością infrastruktury informatyczno-komunikacyjnej oraz transportowe a także umiędzynarodowieniem życia gospodarczego .
Jednostki administracyjnego podziału państwa są obszarami działania władz państwowych, hierarchicznie niższych od władzy centralnej. Współczesne tendencje idące w kierunku decentralizacji funkcji państwa wyrażają się we wzroście zadań i uprawnień organów terytorialnego samorządu, reprezentujących ludność zamieszkałą w regionach. Następuje w ten sposób swoiste uprzedmiotowienie regionów. Stają się one czymś więcej niż proste zbiory działających w nich jednostek gospodarczych.

(…)

… inwestorów. Powinien informować o możliwościach i preferencjach inwestycyjnych na danym obszarze, o obowiązujących unormowaniach, dostępnych źródłach zaopatrzenia, usługach. Na gospodarkę regionu oddziałują bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Wpływ ten zaznacza się w sposób bezpośredni lub pośredni. Bezpośrednie efekty zagranicznego inwestowania to przede wszystkim:
napływ kapitału umożliwiającego…
… i wzrost poziomu wynagrodzeń.
Dzięki napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych gospodarka przyjmująca może korzystać z przewag konkurencyjnych, których źródłem jest wiedza, np. z technologii uzyskiwanej przez nakłady na sferę badawczo - rozwojową. Pośredni wpływ zagranicznych inwestycji na sytuację gospodarczą regionu realizuje się poprzez oddziaływanie na cała gospodarkę narodową i uwidacznia w postaci następujących efektów: procesu transformacji systemu, w tym tworzenia nowych instytucji, przyśpieszenia prywatyzacji, stymulowania konkurencji. Rzeczywisty wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na gospodarkę regionu w znacznym stopniu zależy od ukształtowanych w regionie zachęt i barier dla zagranicznych inwestorów. Za najistotniejsze czynniki zachęcające kapitał zagraniczny…
…. Przygotowuje się ono do wdrożenia w latach 2004 - 2006 Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwój Obszarów Wiejskich” - dokumentu programowego będącego jednym z narzędzi operacyjnych realizacji Narodowego Planu Rozwoju współfinansowanego w dużej mierze z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej. MRiRW zainteresowane jest wykorzystaniem doświadczeń…
… i rekreacja, społeczeństwo informacyjne, kultura i tradycja, polityka społeczna i ochrona zdrowia,
współpraca międzynarodowa i integracja europejska, zarządzanie, gospodarka i handel, nauka i innowacja, ekologia i ochrona środowiska, rozwój obszarów wiejskich. Efekty współpracy transgranicznej i euroregionalnej zależą od relacji pomiędzy jej uczestnikami oraz od stopnia przygotowania instytucji, organizacji…
… coraz mocniej artykułuje potrzebę emigracji mieszkaniowej z terenów zurbanizowanych i kierowania uwagi na tereny wiejskie. Zarówno korzyści środowiskowe, jak również walory kulturotwórcze tego zjawiska sprawiają, że aspekt konkurencyjności nabiera coraz większego znaczenia. Ranga obszarów rośnie także pod wpływem nowych form turystyki. Agroturystyka staje się nową odmianą spokojnego wypoczynku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz