Cztery modele komunikowania PR-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cztery modele komunikowania PR-opracowanie - strona 1 Cztery modele komunikowania PR-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

4 MODELE KOMUNIKOWANIA PR (ZADANIA, ROLE, CELE, SPOSOBY KOMUNIKOWANIA, ROLA BADAŃ, PRZEDSTAWICIELE)
Publicity (agenta prasowego).
Cele: : Propaganda polegająca na jednokierunkowym komunikowaniu, które często może być wypaczone, niekompletne, a nawet tylko częściowo prawdziwe. Forma promocji poprzez emisję informacji do mediów.
Sposoby kom.: Przekazywanie treści od nadawcy do odbiorcy.
Rola badań: brak
Przedstawiciele: Phineas Barnum: „nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie napisali nazwisko” Informacja publiczna.
Cele:Celem jest dokładne i rzetelne przekazywanie informacji o tym, co się dzieje w danej organizacji.
Sposoby kom.: Nie uwzględnia się reakcji odbiorcy (komunikacja jednokierunkowa). Ten sposób komunikacji jest domeną instytucji rządowych i organizacji non-profit, korzysta z niego również sektor gospodarki.
Rola badań: Jeśli w ogóle mają miejsce, to ograniczają się do testów poczytności, lub oglądalności.
Przedstawiciele: Ivy Lee
Asymetryczna komunikacja dwustronna.
Cele: Umiejętne przekonywanie (perswazja). Organizacja jest pokazywana przez uwypuklenie cech, które publiczności najbardziej się podobają. Próbuje przekonać odbiorców do swoich celów, ale by robić to skutecznie, stara się najpierw poznać ich potrzeby i je zaspokoić. W modelu tym dużą wagę przykłada się do badań. Najczęściej praktykowany przez doradców PR i przedsiębiorstwa.
Sposoby kom.: nadawca odbiorca (sprzężenie zwrotne)
Rola badań: Badania pomagają zarówno planować działalność i ustalać zadania, jak i oceniać efekty public relations.
Przedstawiciele: Za pioniera uważa się Waltera Lippmana (Public Opinion). W rok po nim do dyskusji włącza się Edward Bernays ze swoją książką Crystalizing Public Opinion.
Symetryczna komunikacja dwustronna.
Cele: Celem jest wzajemne zrozumienie oraz akceptacja organizacji i otoczenia , a proces komunikacji ma przynosić korzyści obu stronom. Polega na wytworzeniu sytuacji WIN-WIN, w której każdy może realizować swoje interesy.
Sposoby kom.: nadawca odbiorca (sprzężenie zwrotne)Rola badań: Badania służą poznaniu, w jaki sposób otoczenie postrzega instytucję oraz w jakie konsekwencje dla otoczenia może mieć działalność organizacji. Badania efektów umożliwiają sprawdzenie, czy otoczenie rozumie postępowanie przedsiębiorstwa i czy kierownictwo firmy potrafi zrozumieć otoczenie. Przedstawiciele: Za pioniera tego podejścia uważa się Bernaysa. Na gruncie naukowym byli to Hunt i Grunig, pierwsi praktycy to David Finn i Harold Burson.
Publicity i Iinformacja publiczna PR rzemieślniczy
Techniki komunikacyjne traktowane jako cel sam w sobie
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz