Członkostwo w UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Członkostwo w UE - strona 1 Członkostwo w UE - strona 2 Członkostwo w UE - strona 3

Fragment notatki:

Członkostwo w UE a)przystąpienie do UE, O członkowstwo do UE może ubiegać się każde państwo - europejskie (warunek geograficzny) - które szanuje zasady Unii określone w art. 6 TUE: zasadę wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz państwa prawnego (warunek polityczny) - posiadające sprawną gospodarkę, zdolne do sprostania konkurencji i siłom rynkowym UE oraz zdolne do wywiązania się z zadań wynikających z członkowstwa w UE (warunek ekonomiczny) - są to kryteria kopenhaskie (obrady Rady Europejskiej w 1993 roku w Kopenhadze). Istotne jest także by po stronie UE istniała zdolność do przyjęcia nowych członków. Etap 1 Zainteresowane państwo składa wniosek przewodniczącemu Rady Europejskiej. Polska złożyła wniosek 8 kwietnia 1994 roku. Etap 2 Rada zwraca się do KE o opinię wstępną dotyczącą spełnienia przez zainteresowane państwo warunków członkostwa w UE. Etap 3 Rada Europejska decyduje o przyjęciu państwa jednomyślnie po zasięgnięciu opinii Komisji Europejskiej. Nadaje państwu status kandydata (candidate country). Polska uzyskała ten status na posiedzeniu rady Europejskiej w Luksemburgu w 1997 roku. Etap 4 Toczą się negocjacje akcesyjne między państwami kandydującymi a państwami członkowskimi UE. 1.screening - przegląd ustawodawstwa państwa kandydującego, czy zgadza się z prawodawstwem UE 2.negocjacje merytoryczne - przestawienie wspólnych stanowisk negocjacyjnych państwa kandydującego i państw członkowskich UE, toczą się w ramach Międzynarodowej Komisji Akcesyjnej - osobno z każdym państwem kandydującym (zasada dyferencjacji) Negocjacje kończą się wprowadzeniem projektu traktatu akcesyjnego. Polska negocjacje rozpoczęła w 1998r., a zakończyła w 2002r. w Kopenhadze. Etap 5 Wymagane uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego bezwzględną większością głosów. Później Rada Europejska jednogłośnie podejmuje decyzję akceptującą trakt.
Dokumenty składa się z aktu o przystąpieniu, aktu o warunkach przystąpienia i aktu końcowego do traktatu o przystąpienie. Etap 6 Uroczyste podpisanie traktatu przez przedstawicieli państw członkowskich UE i państwa przystępującego. Polska podpisała traktat w Salonikach w kwietniu 2003r. Etap 7 Procedury ratyfikacji traktatu. Wszystkie państwa muszą wyrazić zgodę na roszczenie. Można przeprowadzić referendum ratyfikacyjne w kraju. Referendum odbyło się w Polsce w dniach 7-8 maj 2003r. Etap 8 Po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej traktat akcesyjny wchodzi w życie we wszystkich państwach, a państwo kandydujące staje się oficjalnie członkiem UE.

(…)

… strefy wolnego handlu lub uni celnej - ograniczone do państw europejskich- ma na celu przygotowanie danego państwa do członkostwa w UE, kiedyś określane mianem „dynamiczne stowarzyszenie”, teraz: „Układy europejskie” nie gwarantuje członkostwa. - z państwami poza europejskimi- celem jest popieranie gospodarczego i społecznego rozwoju tych państw poprzez różnorakie programy pomocowe o charakterze finansowym, ekonomicznym lub technicznym np. z Algierią lub Egiptem. Możliwe są również umowy z organizacjami międzynarodowymi-”układy o współpracy”  konsytucyjne- zawierane są z krajami i terytoriami zamorskimi. Ich celem jest promowanie rozwoju gospodarczego i społecznego tych państw oraz ustanowienie ścisłych stosunków gospodarczych między nimi , a UE- tworzenie stref wolnego handlu i zniesienie ceł c) możliwość wykluczenia z UE, Na gruncie TUE i TWE wykluczenie jest niemożliwe. Natomiast art. 60 konwencji wiedeńskiej przewiduje możliwość wygaśnięcia lub zawieszenia działania traktatu w stosunku do danego państwa, które dopuściło się istotnego naruszenia jego postanowień. TUE przewiduje jednak sankcję w postaci zawieszenia praw członkowskich danego państwa w UE.
d) wystąpienie z UE Państwo notyfikuje…
… procedurze rząd każdego z państw członkowskich, Komisja lub Parlament Europejski mogą przedstawić Radzie Europejskiej projekt zmiany. Rada Europejska podejmuje następnie decyzję ogłaszającą zmiany wniesione do traktatów. Rada Europejska stanowi jednogłośnie po konsultacji z Komisją, Parlamentem Europejskim i Europejskim Bankiem Centralnym, jeśli zmiana dotyczy kwestii monetarnych. Nowe przepisy traktatów…
… Radzie Europejskiej zamiar wystąpienia z UE. Rozpoczynają się negocjacje, Rada zawiera umowę z państwem o wystąpienie w imieniu UE, którą zatwierdza PE. Traktaty tracą moc prawną z chwilą wejścia w życie umowy lub z terminem 2 letnim od notyfikacji. 8.Zmiana traktatów tworzących UE - rewizja i modyfikacja traktatów (zwykła i specjalne procedury zmiany traktatów, procedura kładki) Traktat lizboński
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz