Czas pracy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czas pracy - wykład - strona 1 Czas pracy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Czas pracy Na przełomie lat XIX i XX związki zawodowe i partie polityczne wzniecały walkę o 8-godzinny dzień pracy - w 1 maja 1886 w Chicago w zamieszkach strzelano do demonstrantów, kilku z nich zabito - w 1890 na pamiątkę tego dnia ustanowiono dzień 1 maja Świętem Pracy. Regulacja polska: W 1919 dekretem Naczelnika Państwa wprowadzono 8-godzinny dzień pracy, a ustawą o czasie pracy w przemyśle i handlu ograniczono maksymalną tygodniową normę do 46 godzin - regulacje te chroniły interes pracowników do 1996 roku. Obecnie Konstytucja nie zawiera precyzyjnych norm dotyczących czasu pracy, ale zobowiązuje ustawodawcę do określenia maksymalnych norm czasu pracy, a także przewiduje prawo do dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Obecna tendencja ogranicza ochronę pracownika co jest negatywnie oceniane przez przedstawicieli doktryny. Czas pracy jest obecnie regulowany: W kodeksie pracy.
W ustawach szczegółowych - m.in. ustawa z 1951 o dniach wolnych od pracy, ustawa z 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawa z 1989 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, ustawa z 2004 o czasie pracy kierowców. Pragmatyki pracownicze.
Układy zbiorowe pracy.
Regulaminy pracy.
Czas pracy może być także regulowany poprzez jednostronne oświadczenie woli pracodawcy zwane obwieszczeniem. Prof. Teresa Liszcz - regulacja przyznaje zbyt duże uprawnienia pracodawcy do swobodnego kształtowania czasu pracy, kiedy nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy albo nie ma obowiązku wydania regulaminu pracy (poniżej 20 pracowników) lub nie jest on konsultowany (nie ma w zakładzie organizacji związkowych) - w takim przypadku pracodawca decyduje niemalże samodzielnie.
Definicja czasu pracy Czasem pracy jest czas, w którym pracownik powstaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy jest to więc rzeczywista gotowość do pracy, obejmuje :
Okres w którym pracownik rzeczywiście pracę wykonuje .
Okres w którym pracownik jest gotów pracę wykonywać - znajduje się w odpowiednim miejscu (nie tylko stałe miejsce wykonywania pracy, ale i miejsce wskazane przez pracodawcę) i czasie oraz w odpowiednim stanie do wykonywania pracy .
Do czasu pracy co do zasady nie jest wliczany czas potrzebny na dotarcie z miejsca pobytu do miejsca wykonywania pracy - wyjątkiem jest tutaj górnictwo, gdzie do czasu pracy wlicza się czas potrzebny na zjazd do odpowiedniego miejsca w kopalni, a także powrót na górę. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz