Nadgodziny i świadczenia ekwiwalne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nadgodziny i świadczenia ekwiwalne - strona 1 Nadgodziny i świadczenia ekwiwalne - strona 2

Fragment notatki:

NADGODZINY I ŚWIADCZENIA EKWIWALENTNE Taka praca jest możliwa jedynie wówczas gdy dopuszczają ja przepisy ustawy i to w granicach ustalonych tymi przepisami. Znowelizowany kilka lat temu KP wprowadził nową definicję pracy w godzinach nadliczbowych. Aktualnie praca w nadgodzinach jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. W judykaturze utrwalił się pogląd iż nadgodziną jest praca wykonywana ponad nominalny czas pracy, a nie pozostawanie pracownika z dyspozycji pracodawcy. Czasem wykonywaniem pracy w rozumieniu art. 151 KP jest nie tylko czas faktycznego świadczenia przez pracownika pracy, ale także okresy przerw w jej wykonywaniu zaliczanych do pracy. Świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych.
Ustawodawca zobowiązuje pracownika i pracodawcę do ustalenia w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika oprócz normalnego wynagrodzenia do dodatku za nadgodziny art. 151§5. Pracą w nadgodzinach jest bowiem praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a więc także ponad normę niepełnowymiarowego czasu pracy, a dodatek przysługuje wyłącznie za przekroczenie przez pracownika liczby pracy określonej w umowie o pracę dla potrzeb dodatku za prace nadgodzinach. Ustawodawca zrezygnował z wyraźnego określenia dobowego limitu godzin nadliczbowych. (dawniej liczna nadgodzin dla poszczególnego pracownik nie mogła przekraczać 4h). Zniesienie dobowego limitu nadgodzin jest w rzeczywistości zabiegiem sprowadzającym się do pośredniego podwyższenia limitu dobowego nadgodzin do 5h. Ma to związek z wprowadzeniem 11h dobowego odpoczynku pracownika. Nowością jest także ustanowienie tygodniowego limitu nadgodzin jako wartości przeciętnej w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Praca w nadgodzinach jest obowiązkiem pracownika. Pracownik powinien stosować się do wszelkich poleceń pracodawcy, a wiec także do pracy w nadgodzinach ( wynika to z art. 100§1KP). Jedynie gdy polecenie jest sprzeczne z prawem pracownik może odmówić jego wykonania (polecenie takie może być wydane w jakikolwiek sposób przez każde zachowanie się przełożonego, ujawniające w dostateczny sposób jego wolę). Osobnym problemem jest to czy odmowa wykonania polecenia pracownika w nadgodzinach może wynikać z podjęcia przez pracownika zatrudnienia u innego pracodawcy. Praca w nadgodzinach jest uciążliwa dla pracownika. Jest wiec ograniczana przez ustawodawcę w różny sposób. Z jednej strony wprowadza się limit nadgodzin (dobowy, tygodniowy, roczny) oraz ograniczenia podmiotowe (zakaz zatrudniania w nadgodzinach kobiet w ciąży i młodocianych), a z drugiej strony uzależnia się pracę w nadgodzinach od zaistnienia szczególnych okoliczności (ograniczenia przedmiotowe). Praca taka jest dopuszczalna tylko w razie:


(…)

… akacji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo ochrony mienia lub usunięcia awarii
- szczególnych potrzeb pracodawcy (niemożliwa gdzie występują natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia).
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługują określone świadczenia ekwiwalentne. Jest zasadą, że oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości :
- 100% wynagrodzenia - za prace w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy
b)w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
- 50% wynagrodzenia - za prace w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz