Co skłania młodych ludzi do samobójstwa? - praca

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 2534
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Co skłania młodych ludzi do samobójstwa? - praca - strona 1 Co skłania młodych ludzi do samobójstwa? - praca - strona 2 Co skłania młodych ludzi do samobójstwa? - praca - strona 3

Fragment notatki:

Praca dotyczy motywów samobójstwa młodych ludzi. Notatka ma 10 stron i porusza zagadnienia takie jak: dwie teorie wyjaśniające zjawisko samobójstwa, model depresyjny, model stresowy, motywy samobójstwa, zemsta, izolacja, beznadziejność, niepowodzenie, strata, depresja, sygnały zagrożenia samobójstwem, zachowanie w szkole, relacje interpersonalne, zachowanie w domu, inne sygnały w zachowaniu, wypowiedzi, epizodyczne sytuacje zwiększające stres, szkoła i społeczność, problemy interpersonalne i fizyczne. Notatka zawiera również informacje dotyczące zagadnień takich jak: chroniczne sytuacje zwiększające stres, życie rodzinne, relacje interpersonalne, czynniki zwiększające ryzyko samobójstwa, cechy osobowości, obciążenia rodzinne, wcześniejsze zachowania samobójcze, stresujące wydarzenia, czynniki społeczne i kulturowe, zaburzenia psychiczne, zachowanie, kontakt z zamachem samobójczym innej osoby, interwencja, sugestie w rozmowie z potencjalnym samobójcą, ból rodziców po stracie dziecka.

WSTĘP
,,W województwie łódzkim 11-letnia dziewczynka popełniła samobójstwo. Powiesiła się na drzewie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji dziecko zostało posądzone o kradzież pieniędzy koleżance ze szkoły. Mama dziewczynki pracuje jako woźna, w tej samej szkole. Gdy doszły do niej wieści o domniemanej kradzieży pokłóciła się z córką. Dziewczynka nie wróciła na noc do domu. Rodzice zawiadomili o zaginięciu policję. Jednak policjanci nie odnaleźli dziecka. Ciało 11-letniej Ani odnalazł miejscowy rolnik”.
To tylko jedna z wielu depesza Polskiej Agencji Prasowej. Dla większości odbiorców samobójstwo Ani pozostało niezrozumiałe. Podejmowane przez media próby, aby znaleźć winnego tej tragedii niewiele wyjaśniły. Pozostało jedynie wrażenie irracjonalności całego zdarzenia. Warto jednak uświadomić sobie, że czyn Ani nie był odosobniony w jej grupie wiekowej. Dane Komendy Głównej Policji pozwalają oszacować, że ponad 400 młodych ludzi odebrało sobie w zeszłym roku życie. Jest to liczba zaniżona, ponieważ rodziny starają się ukryć w miarę możliwości samobójczy charakter śmierci osoby bliskiej. Zamach samobójczy uznawany jest powszechnie za postępek niegodny i sprzeczny z prawem naturalnym. Może zatem przynieść rodzinie zmarłego dodatkowe kłopoty, szczególnie jeśli żyje ona w małej społeczności. Warto także mieć świadomość, że jeden zamach samobójczy zakończony zgonem przypada na ponad 10 prób samobójczych, prowadzących do urazów psychicznych bądź okaleczeń. Mamy zatem do czynienia ze zjawiskiem znacznie powszechniejszym, niż by się mogło wydawać na podstawie relacji prasowych. Według statystyk samobójstwo jest wśród młodych trzecią co do znaczenia przyczyną śmierci.
II. CO SKŁANIA MŁODYCH LUDZI DO SAMOBÓJSTWA?
Brak odpowiednich badań uniemożliwia jasne określenie czynników sprzyjających samobójstwu. Musimy zatem przyjąć, że decydują tu zarówno cechy indywidualne, jak i pewne współczynniki ryzyka związane z wcześniejszymi przeżyciami i otoczeniem. W zależności od tego, jak układa się życie danej osoby, próg odporności na działania samobójcze może zostać przekroczony, lub nie. Cechy samobójstwa ludzi młodych różnią je znacznie od samobójstwa osoby dorosłej. Może mieć ono podłoże romantyczne i idealistyczne, bądź być efektem impulsu, porywu gniewu, lub irytacji. Autoagresja może być wynikiem niskiej samooceny, ale także powstać z chęci zemsty.
Osobiście postaram się odpowiedzieć na główne pytanie mojej pracy, wskazać pewne formy pomocy dla potencjalnego samobójcy,

(…)

… maniakalno-depresyjny, zaburzenia zachowania i schizofrenia. Osoby planujące samobójstwo zazwyczaj nie rozpoznają swojego stanu emocjonalnego.
7. Zachowanie
Następujące elementy zachowania mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zamachem samobójczym:
- stosowanie alkoholu, narkotyków i innych środków chemicznych
- pisanie listów samobójczych, wybieranie dla siebie sposobu śmierci
- zmiany w codziennym zachowaniu
- zachowanie wskazujące na odczuwanie odrzucenia, upokorzenia, beznadziejności i izolacji
- zachowanie impulsywne i inne zaburzenia zachowania włączając w to agresywność, złość i
wrogość.
8. Kontakt z zamachem samobójczym innej osoby
Kategoria ta jest dość obszerna. Uwzględnia zarówno osoby, które znalazły ofiarę samobójstwa i zostały włączone w sprawę przez policję, jak i te, które miały…
…, powodują że małżonkowie, zamiast dawać sobie ciepło i oparcie zaczynają oddalać się od siebie, co prowadzi do rozpadu związku. Matka i ojciec tracą najbliższe sobie osoby: dziecko, a trochę później współmałżonka.
W tych bardzo trudnych chwilach niezwykle ważnym czynnikiem jest wsparcie społeczne. Gdy wiele osób okazuje serdeczność samotnym rodzicom, gdy starają się im pomóc i dzielić ich uczucia, żałoba
… od tego, w jakim było ono wieku - pozostawia jego bliskich w stanie szoku i niedowierzania. Jeżeli śmierć dziecka przychodzi nagle, wstrząs ten może trwać wiele miesięcy. Często objawia się on stanem odrętwienia emocjonalnego, zamrożeniem. Rodzice i bliscy mogą pozostać w tym stanie, przedłużając w nieskończoność stan żałoby i opóźniając lub uniemożliwiając powrót do normalnego życia. W naszym kręgu kulturowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz