Psychospołeczne czynniki samobójstw wśród młodzieży-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychospołeczne czynniki samobójstw wśród młodzieży-opracowanie - strona 1 Psychospołeczne czynniki samobójstw wśród młodzieży-opracowanie - strona 2 Psychospołeczne czynniki samobójstw wśród młodzieży-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

UNIWERSYTET GDAŃSKI
ATENEUM - SZKOŁA WYŻSZA
dr Marcin Szulc
Psychologiczne uwarunkowania zachowań suicydalnych
w okresie adolescencji
epidemiologia i diagnostyka zjawiska
Epidemiologia zjawiska
Samobójstwem nazywamy takie świadome zachowanie jednostki, którego przynajmniej jednym z bezpośrednich celów jest pobawienie siebie życia (Pospiszyl, 2008)
1. Pomimo tego, że samobójstwo bywa aktem wysoce racjonalnym osobie towarzyszy znaczna ambiwalencja.
2. Większość samobójstw poprzedza depresja
(inne przyczyny mogą rzadziej prowadzić do śmierci samobójczej np.: jadłowstręt psychiczny, choroba psychiczna, narkotyki.
3. W przypadku młodzieży, oprócz depresji przyczyną może być nagłe wzburzenie i prowokacja (np. matka która reaguje na szantaż syna: „ - No proszę bohaterze, to pokaż co potrafisz!”). Jak wskazują obserwacje kliniczne od takiej prowokacji do targnięcia się na życie mija kilkanaście sekund.
4. Próba samobójcza poprzedzona jest długotrwałym procesem, którego ukoronowaniem jest akt samobójczy (Kopczyński 1993).
5. Według WHO dziennie na Świecie w zamachach samobójczych ginie 1500 osób (prób samobójczych jest 15 razy więcej) (WHO, 2003).
6. Na każde 10 osób, które odebrały sobie życie, 8 dawało wyraźne ostrzeżenia Większość jest niezdecydowana, co do wyboru między życiem a śmiercią, czekając na ratunek ze strony innych.
7. Większość samobójstw ma miejsce po 3 miesiącach od nadejścia „poprawy”. W tym czasie jednostka ma lepszy dostęp do broni i więcej energii, aby zrealizować swój zamiar, niż wtedy, gdy jest w szpitalu w apogeum swojej depresji
Polska to kraj o średnim nasileniu samobójstw. W zamachach samobójczych ginie 1500 osób (prób samobójczych jest 15 razy więcej) (WHO, 2003)
8. Od kilkudziesięciu lat mamy do czynienia ze zjawiskiem kohorty (osoby urodzone po roku 1950 wykazują wyższy wskaźnik depresji, nadużywania środków psychoaktywnych i samobójstw) (Mazurczyk, Walijewska, Czerepak, 1997)
9. W okresie ostatnich 45 lat śmiertelność w wyniku samobójstw wzrosła o 60% (Rosa, 2006)
10. W okresie minionych 45 lat najczęściej samobójstwa odnotowuje się wśród grup wiekowych 35 - 45 lat a w niektórych krajach 15 - 21lat. Wcześniej zgony samobójcze częściej zdarzały się wśród osób starszych (Rosa, 2006).


(…)

… nie musi współwystępować z myślami, ani próbami samobójczymi (dorastający mogą zabić się nie mając depresji, mogą też mieć depresję nie zabijając się
2. Zaburzenia lękowe
Silna zależność zaburzeń lękowych z samobójstwem u mężczyzn i słabszą u kobiet
3. Nadużywanie narkotyków i alkoholu
Silna zależność nadużywania z samobójstwem 1 na 4 osoby w tej grupie wiekowej
4. Zaburzenia odżywiania się
Od 1 - 2% nastolatek cierpi na anoreksję lub bulimię (związek anoreksji z depresją - ryzyko samobójstwa jest wśród pacjentek z zaburzeniami odżywiania dwudziestokrotnie wyższe niż w ogólnej populacji młodzieży Uwaga! Chłopcy również mogą chorować na anoreksje lub bulimię
5. Inne zaburzenia psychiczne
schizofrenia, choroba maniakalno - depresyjna
Należy pamiętać o współwystępowaniu wielu czynników ryzyka
5. Wcześniejsze próby samobójcze…
… i szkołę (brak akceptacji i modeli wspierających optymalny rozwój)
2. Wzorce rodzinne i negatywne zdarzenia życiowe - traumatyczne zdarzenia życiowe z dzieciństwa oraz destrukcyjne wzorce rodzinne (WHO, 2003)
psychopatologia rodzin z obecnością zaburzeń afektywnych i innych zaburzeń psychicznych
nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zachowania antyspołeczne w rodzinie
przypadki…
… psychicznych podczas pracy w szkole, dostęp nauczycieli do specjalistów oraz wsparcie.
9. Zapobieganie tyranizowaniu i przemocy w szkole program monitoringu w szkole i po szkole.
10. Dostarczanie informacji o placówkach, w których można uzyskać pomoc np. numery telefonów (kryzysowy telefon zaufania, pogotowie ratunkowe, pogotowie psychiatryczne).
11. Zwracanie uwagi na przypadki wagarowania. Absencje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz