Samobójstwo-utrata innych możliwości istnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samobójstwo-utrata innych możliwości istnienia - strona 1 Samobójstwo-utrata innych możliwości istnienia - strona 2 Samobójstwo-utrata innych możliwości istnienia - strona 3

Fragment notatki:

SAMOBÓJSTWO - UTRATA INNYCH MOŻLIWOŚCI ISTNIENIA Z pewnością w życiu każdego z nas są okresy , kiedy po prostu nie potrafimy sobie wyobrazić, jak zdołamy przeżyć następny dzień; gdy życie nie wydaje się warte męki i cierpień, do których znoszenia nas zmus za. Może straciliśmy ojca, matkę lub bliskiego przyjaciela; zawiedliśmy się na ukochanej osobie; nie zaliczyliśmy roku lub straciliśmy pracę, którą lubiliśmy. Jednak jakkolwiek "uzasadnione" i silne są te uczucia ostatecznej beznadziejności i towarzyszące im przelotne pragnienia, aby skończyć z tym wszystkim, większość z nas nie poddaje się temu impulsowi. Jak kiedyś powiedział Nietzsche: "Myśl o samobójstwie jest wielkim pocieszeniem. Dzięki niej udaje się przetrwać wiele złych nocy". Tragiczne jest to, że każdego dnia dla ponad tysiąca ludzi samozniszczenie jest czymś znacznie więcej niż przelotnym pragnieniem, jest ostatnim zdarzeniem w ich życiu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawie pół miliona ludzi rocznie popełnia samobójstwo, a liczba ta staje się jeszcze bardziej przerażająca, gdy uświadomimy sobie, że znacznie więcej nieskutecznie próbuje odebrać sobie życie. Jako przyczyna śmierci samobójstwo zajmuje obecnie siódme miejsce w Stanach Zjednoczonych, jest zaś w pierwszej dziesiątce w uprzemysłowionych krajach świata. Jakie są tego przyczyny i jakiego rodzaju ludzie przyczyniają się do powstania tej statystyki? Co wiemy o czynniku ludzkim w tym równaniu życia i śmierci ? Samobójstwo najzwięźlej definiuje się w kategoriach dwóch podstawowych cec h: zamiaru i wyniku. "Prawdziwe" samobójstwo popełniają ludzie, którzy zamierzają się zabić i którzy rzeczywiście to czynią. Aczkolwiek wyniki są oczywiste - jednostka albo przeżyje, albo umrze - to jednak zamiarów nie da się określić tak łatwo. Niektóre przypadki zupełnie wyraźnie wskazują na zamiar odebrania sobie życia: skok z dachu wysokiego budynku czy strzał w głowę. Inne, takie jak zażycie kilku dodatkowych pigułek nasennych (po czym natychmiast telefonuje się do przyjaciela, by poinformować go o podjętym działaniu), czy też powierzchowne przecięcie nadgarstków w chwili, gdy wóz męża wjeżdża do garażu, zdają się wskazywać, że zadanie śmierci nie było tu rzeczywistym zamiarem. Być może, najbardziej ze wszystkich przerażającym samobójczym zamiarem jest to, co nazywano "grą ze śmiercią". W tym przypadku zamiarem danej jednostki jest umrzeć lub nie umrzeć, w całkowitej zależności od sił zewnętrznych działających w jakiejś sztucznie stworzonej sytuacji. Gra w "rosyjską ruletkę" jest skrajnym przykładem tego zjawiska. Szczególnie fascynujące jest to, że ten typ aktu samobójczego może być zinstytucjonalizowany w społeczeństwie.

(…)

….
Wykształcenie. Wśród dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych wskaźnik samobójstw jest odwrotnie skorelowany z poziomem wykształcenia. Ludzie o wykształceniu wyższym niż przeciętne rzadziej popełniają samobójstwo niż ludzie o wykształceniu niższym od przeciętnego.
Jedyną przyczyną śmierci studentów wyższych uczelni wyprzedzającą samobójstwa są wypadki. Zawód. Wykazano, że uprawiany zawód jest czynnikiem…
… zależności od sił zewnętrznych działających w jakiejś sztucznie stworzonej sytuacji. Gra w "rosyjską ruletkę" jest skrajnym przykładem tego zjawiska.
Szczególnie fascynujące jest to, że ten typ aktu samobójczego może być zinstytucjonalizowany w społeczeństwie.
Czynniki społeczne a samobójstwo
Autodestrukcję najlepiej można zrozumieć rozpatrując ją w powiązaniu z czynnikami środowiskowymi - sytuacjami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz