Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 8904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego - strona 1 Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego - strona 2 Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego - strona 3

Fragment notatki:

O zaliczeniu poszczególnych składników do którejś z tych grup decyduje rodzaj majątku, jego wartość lub okres użytkowania oraz rola jaką spełnia
w działalności danego przedsiębiorstwa.
Zdefiniowanie pojęcia majątek trwały i jego elementów: środków trwałych - ekonomiczna użyteczność powyżej 1 roku, inwestycji rozpoczętych, finansowego majątku trwałego zawierającego instrumenty finansowe takie jak m.in. akcje i obligacje oraz wartości niematerialnych i prawnych - nabyte prawa majątkowe, programy komputerowe, wartość firmy i koszty prac rozwojowych. Pojęcie majątku obrotowego: majątku, którego składniki tracą swoją ekonomiczną użyteczność po upływie jednego roku. Struktura majątku obrotowego: środki pieniężne, krótkoterminowe papiery wartościowe (akcje i obligacje, czeki, weksle), zapasy w podziale na: towary, materiały, produkty gotowe i produkcja w toku. Ostatnią częścią aktywów obrotowych są należności.

Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego
Składniki majątku posiadane przez przedsiębiorstwo można podzielić na majątek trwały i obrotowy ( aktywa ). O zaliczeniu poszczególnych składników do którejś z tych grup decyduje rodzaj majątku, jego wartość lub okres użytkowania oraz rola jaką spełnia w działalności danego przedsiębiorstwa.
Majątek trwały
Charakteryzuje się przeważnie długim okresem użytkowania i znaczną wartością. W jego skład wchodzi:
Rzeczowy majątek trwały
Finansowy majątek trwały
Wartości niematerialne i prawne
Rzeczowy majątek trwały
Środki trwałe - zużywają się stopniowo zachowując przy tym swoją naturalną postać. Zalicza się do nich grunty, budynki, środki transportu, urządzenia techniczne i inne środki długotrwałego użytkowania ( powyżej 1 roku ). Do środków trwałych zalicza się także obce środki trwałe używane przez dane przedsiębiorstwo. Jeżeli jednostka korzysta z tych środków ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych ( umorzeniowych ). Polegają one na zmniejszaniu wartości początkowej środka trwałego o wysokość odpisów amortyzacyjnych ( umorzeniowych )
Inwestycje rozpoczęte - oznacza koszty bezpośrednio związane z nie zakończoną jeszcze budową, montażem lub przekazaniem do używania nowego lub ulepszeniem już istniejącego środka trwałego. Środki trwałe wraz z inwestycjami rozpoczętymi stanowią rzeczowy majątek trwały przedsiębiorstwa.
Finansowy majątek trwały - należą do niego:
udziały - mogą być wnoszone do spółek w formie pieniężnej lub rzeczowej. Wartość udziałów ustala się poprzez ich wycenę na dzień wniesienia do spółki. Akcje - papiery wartościowe świadczące o udziale jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej, dający mu prawo do dywidendy
długoterminowe papiery wartościowe - zaliczamy do nich te które zostały uznane za lokaty i których termin spłaty przypada co najmniej po upływie roku od daty, na jaka sporządzone jest sprawozdanie finansowe
udzielone długoterminowe pożyczki - kwoty należne, których okres spłaty na dzień bilansowy jest dłuższy niż rok
inne funduszowe składniki majątku trwałego
Wartości niematerialne i prawne - są to nabyte prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania o okresie użytkowania dłuższym niż rok.
Wartości niematerialne i prawne można podzielić na grupy:
Nabyte prawa majątkowe - zalicza się do nich prawo użytkowania wieczystego gruntu, w tym również nadwyżkę pierwszej opłaty nad opłatą roczną. Poza tym do praw tych można zaliczyć także prawa autorskie, prawa do projektów, wynalazków, patentów wzorów itp.

(…)

… działalności przyjmują coraz inną postać
W skład majątku obrotowego wchodzą:
Środku pieniężne Papiery wartościowe
Zapasy - materiały - towary - produkty pracy
Należności
Środki pieniężne - obejmują gotówkę i bony pieniężne w kasie, pieniądze ulokowane na rachunkach bankowych, weksle i czeki obce.
Papiery wartościowe ( krótkoterminowe ) - zalicza się do nich:
udziały i akcje obcych przedsiębiorstw przeznaczone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz