Charakterystyka książki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 2695
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka książki - strona 1

Fragment notatki:



W pracy tej autorka dokonuje analizy owej książki pod kątem ukazanych w niej relacji społecznych, związków międzyludzkich. W niniejszej notatce możemy również znaleźć opisy takich zagadnień jak: rodzina opiekuńcza, chaotyczna, nadmiernie uzależniona oraz rodzina upośledzona i rodzina rozwiedziona. Kolejnym szerzej poruszonym tematem jest kwestia osobowości małżeńskich, takich jak: małżeństwo aktywno-pasywne, aktywno-przeciwstawne, opiekuńczo-bezradne, macho, infantylne, pozorne oraz małżeństwo aktywno-aktywne.

Książka, na podstawie której piszę tą pracę to „Osobowości rodzinne” David'a Fielda. Jest to pasjonująca książka o związkach międzyludzkich. Niezależnie od tego, czy od dawna staramy się zrozumieć i naprawić relacje z bliskimi osobami, czy jesteśmy nowicjuszami, pomaga ona pogłębić spojrzenie na te sprawy.Autor analizuje pięć odrębnych rodzajów osobowości rodzinnych, które pokrótce przedstawię w dalszym rozwinięciu pracy i wskazuje na to, co jest niezbędne dla ożywienia stosunków w naszych rodzinach.Field w swoim utworze proponuje by zacząć akceptować swoichrodziców takimi jakimi są - ludźmi tak samo jak my stojącymi wobec wyzwania bycia dobrym rodzicem, małżonkiem i osobą. Zachęca także aby nauczyć się, jak rozwijać własną indywidualność niezależną od wpływu rodziny naszego dzieciństwa, utrzymując jednocześnie bliską więź rodzinną. Pragnie byśmy skorzystali ze wskazówek, jak rozwiązywać różne problemy związane z rodziną pochodzenia, i uwolnić dzieci od błędów przeszłości, a także byśmy odkryli znaczenie rozwiązywania problemów z przeszłości - nawet jeśli nasi rodzice już nie żyją - i doświadczyli nowej wolności i wewnętrznego pokoju.Opisana przez David'a Fielda rodzina związków cechuje się tym, że daje dzieciom silne poczucie indywidualnej tożsamości i bezpieczeństwa oraz umiejętność właściwego odnoszenia się do innych. Taka rodzina zachęca swoich członków do tego, aby w pełni byli sobą. Nie czują się oni zagrożeni innością poszczególnych osób. Rodzice okazują sobie należyty szacunek i wspierają się nawzajem. Małżonkowie cieszą się sobą, spędzają wspólnie każdą wolną chwilę, a także świetnie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Dzieci mają poczucie bezpieczeństwa i nie muszą zajmować się problemami dorosłych, które mogą wywierać na nie zły wpływ. Opuszczenie domu rodzinnego przez dziecko z takiej rodziny zwykle jest okropnym, dramatycznym wydarzeniem. Ani rodzice, ani dziecko nie trzymają się siebie kurczowo, nikt też nie wypycha dzieci z domu, a jako dorosłe dzieci z wielką chęcią wracają do rodzinnego domu.Rodzina władzy w kontaktach i innymi bardzo często przejawia surowość a jej członkowie są mało wrażliwi. Rodzice są władczy i nie okazują swoich uczuć, przez co dzieci odnoszą wrażenie, że nikomu na nich nie zależy, lecz znają swoje obowiązki i je wykonują. Rodzina władzy przedkłada zasady ponad stosunki międzyludzkie. Członkowie rodziny odnoszą się do siebie za pośrednictwem reguł postępowania, obowiązków i zadań domowych. Małżonkowie mają podzielone role i poprzez ich wykonywanie okazują sobie miłość. Dzieci są świadkami konfliktów słownych i surowości między rodzicami. Traktują ich bardziej jak swoich przełożonych niż troskliwych i uczących je opiekunów. Dzieci z takich rodzin opuszczają taką rodzinę trochę wcześniej niż rodzinę związków. Pragną udowodnić, że mogą same o siebie zadbać, i że doskonale poradzą sobie w dorosłym życiu. Często stosunki pomiędzy rodzicami i dziećmi będą układały się całkiem dobrze, pod wa

(…)

… znęcaniem się. Wychowanek jest pozbawiony opieki i pod presją dorosłego zaspokaja jego emocjonalne i fizyczne potrzeby. Najbardziej szkodliwym efektem wykorzystywania seksualnego dzieci jest głębokie wewnętrzne zranienie będące rezultatem zdrady osoby, która powinna dziecko ochraniać. Następna, rodzina uboga, składa się z osób, które nie maja odpowiednich warunków do wychowywania dzieci. Czują…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz