Postawy rodzicielckie i typologia rodzin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 2093
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postawy rodzicielckie i typologia rodzin - strona 1 Postawy rodzicielckie i typologia rodzin - strona 2 Postawy rodzicielckie i typologia rodzin - strona 3

Fragment notatki:

NIEWŁAŚCIWE POSTAWY RODZICIELSKIE
POSTAWA NADMIERNIE CHRONIĄCA
Występuje gdy rodzice są nadmiernie skoncentrowani na dziecku, ale są wobec niego ulegli.
Rodzice traktują dziecko jak dzidziusia, są przesadnie opiekuńczy, zbyt pobłażliwi. Rozwiązują oni trudności za dziecko, wyręczają je. Izolują dziecko społecznie w obawie o jego zdrowie. Ulegają zachciankom dziecka, zaspokajają jego kaprysy. Przedstawiają mu świat jako zagrażający. Tłumaczą że zawsze inni są winni za przewinienia dziecka.
Takie dziecko może być opóźnione emocjonalnie, zależne od rodziców, bierne i nie wykazujące inicjatywy. Jest to typ rozpieszczonego dziecka. Jest ono zuchwałe i zarozumiałe. Gdy zostaje same jest niepewne i niespokojne.
POSTAWA NADMIERNIE WYMAGAJĄCA
Występuje przy nadmiernej koncentracji uczuciowej i dominacji rodzica. Rodzice zakładają że dziecko dostosuje się do ich wymagań. Dziecko naginane jest do wzoru dziecka, jakie rodzice chcieli by mieć. Rodzice stawiają wygórowane wymagania dziecku, narzucają swój autorytet. Nie przyznają dzieciom prawa do samodzielności, ograniczają ich swobodę. Stosują sztywne reguły. Takie dziecko nie wierzy w siebie, jest lękliwe, uległe. Takiemu dziecku trudno o koncentrację.
POSTAWA UNIKAJĄCA
Występuje przy nadmiernym dystansie uczuciowym rodziców wobec dziecka, przy ich uległości i bierności.
Taka postawa przejawia się obojętnością wobec dziecka, jego potrzeb, surowym karaniem i brakiem tolerancji. Przebywanie z dzieckiem nie daje rodzicom radości, są oni bezradni, nie wiedzą co robić z dzieckiem. Nie troszczą się o dobro dziecka. Zaniedbują jego potrzeby uczuciowe. Są niekonsekwentni w swoich wymaganiach. Rodzice chcą uciec od dziecka a nawet je porzucić. Dziecko staje się niezdolne do nawiązania trwałych więzi uczuciowych. Jest zmienne w planach, niezdolne do obiektywnych ocen. Jest skłonne do przechwałek, konfliktów. Jest nieufne i bojaźliwe.
POSTAWA ODTRĄCAJĄCA
Występuje przy nadmiernym dystansie uczuciowym rodziców wobec dziecka i dominacji rodziców. Rodzice odczuwają dziecko jako ciężar, którego chcą się pozbyć. Nie lubią dziecka i okazują mu to. Rodzice często krytykują dziecko i stosują surowe kary. Nie widzą oni w dziecku nic pozytywnego. Odtrącając dziecko zaburzają jego rozwój emocjonalno-społeczny.
Postawa taka prowadzi do agresji, nieposłuszeństwa. Dziecko jest kłótliwe i kłamie. Zachowuje się aspołecznie a nawet antyspołecznie. Dochodzi do zaburzenia rozwoju uczuć wyższych.
WŁAŚCIWE POSTAWY RODZICELSKIE
AKCEPTACJA
Przyjęcie dziecka takim jakie jest z jego cechami fizycznymi, usposobieniem, z jego umysłowymi możliwościami i łatwością osiągnięć w jednych dziedzinach, a trudnościach w innych.

(…)

… dzieci. Dzieci odchodzą z domu jak najszybciej, wracają z poczucia obowiązku. Dorosłe dzieci buntują się przeciwko radom udzielanym przez rodziców.
RODZINA NADOPIEKUŃCZA
Członkowie rodziny unikają niezgody, unika się trudnych rozmów. Dzieci determinują plany rodziny, a rodzice rzadko odwołują się do autorytetu.
Małżonkowie poświęcają swoje „ja” dzieciom, to na nich skupiają swoją uwagę. Rodzice często…
… i wsparcie.
Rodziny opóźniają moment odejścia dzieci z domu. Dzieci są tylko pozornie niezależne. Dorosłe dzieci mogą nie pragnąć opuszczenia domu. Do domu wraca często i chętnie. Rodzice szkodzą małżeństwu swojego dziecka wymagając od niego priorytetu. Uczucia dziecka oscylują pomiędzy żalem a wdzięcznością.
RODZINA UWIKŁANA
Rodzice są negatywnie zorientowani na sobie, a obsesyjnie związani z dziećmi…
… na wynikach psuje relacje w rodzinie. Krytycyzm powoduje obcość.
Małżonkowie mają określone role, miłość okazują sobie poprzez wykonywanie obowiązków. Rodzice nie spędzają ze sobą czasu wolnego.
Dzieci mają poczucie, że życie składa się z nieskończonej listy obowiązków. Rodzice nie dają wskazówek dzieciom, oczekują że same będą wiedziały jak postąpić, a jeśli postąpią źle są surowo karcone. Rodzice…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz