To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakterystyka budynków szkieletowych
W budynkach szkieletowych wszystkie występujące obciążenia, łącznie z ciężarem ścian i stropów, są przenoszone na fundament i podłoże przez konstrukcję nośną, tzw. szkielet, który składa się ze słupów, podciągów, belek i tężników, natomiast ściany budynku służą głównie jako przegrody chroniące przed wpływami atmosferycznymi, hałasem itp. Ściany pracują zazwyczaj na wysokości jednej kondygnacji, a ponieważ stanowią część obciążenia stałego, powinny być możliwie lekkie.
Zalety budynków o szkielecie stalowym:
- mniejsze przekroje i ciężar własny budynku w stosunku do obiektów murowanych lub żelbetowych, co zwiększa kubaturę użytkową i pozwala budować na słabym gruncie,
- dobre wykorzystanie miejsca, gdyż na stosunkowo małej powierzchni można postawić obiekt o dużej kubaturze (np. budynek Empire State w Nowym Jorku — powierzchnia zabudowy 7800 m2, kubatura 1 000000 m3),
- bardzo szybki, łatwy i zmechanizowany montaż, prowadzony prawie o każdej porze roku,
- mały plac budowy, co ma duże znaczenie, gdyż budynki szkieletowe realizuje się przeważnie w miastach,
- łatwość przebudowy lub rozbudowy obiektu, co jest ogólną cechą konstrukcji stalowych,
- duża odporność na siły dynamiczne (trzęsienie ziemi, wybuchy bomb i pocisków), które powodują destrukcję ścian, lecz na ogół nie niszczą konstrukcji szkieletowej,
- duża dowolność w zakresie komponowania elewacji budynków szkieletowych, konfiguracji brył, rozstawienia słupów, wielkości otworów okiennych, wysokości kondygnacji.
Pewną niedogodnością przy realizacji budynków szkieletowych stalowych jest konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zabezpieczenie ich konstrukcji przed pożarem oraz wykonanie odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych. Rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne powinny umożliwiać zahamowanie rozprzestrzeniania się ognia oraz gorących gazów i dymów w budynku, a szczególnie wzdłuż dróg komunikacji ogólnej, służącej celom ewakuacji.
Siły działające na budynki szkieletowe:
Siły te dzielą się na pionowe i poziome.
Do sił pionowych należą: obciążenia stałe (ciężar własny szkieletu, stropów, ścian i dachu) oraz obciążenia zmienne, długo- i krótkotrwałe.
Do sił poziomych należą: parcie wiatru, siły poziome od ewentualnych urządzeń oraz siły sejsmiczne na obszarach ich występowania. Wpływów sejsmicznych w przypadku obiektów krajowych nie uwzględnia się, gdyż trzęsienia ziemi w naszej strefie geograficznej nie występują. Część kraju jest natomiast zagrożona ruchem podłoża wskutek eksploatacji górniczej.
W budynkach szkieletowych uwzględnia się także siły od zmian
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)