Budynki drewniane o ustrojach szkieletowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budynki drewniane o ustrojach szkieletowych - omówienie  - strona 1 Budynki drewniane o ustrojach szkieletowych - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

BUDYNKI DREWNIANE O USTROJACH SZKIELETOWYCH - PRZEKROJE
Ściany słupowo - ryglowe: Ustrój ten stanowi podwalina, słupy, oczepy, zastrzały i rygle. Podwalina spoczywa na cokole fundamentowym na izolacji przeciwwilgociowej. Słupy ustawione są na podwalinie w narożach, a pośrednie między nimi w odstępach ok. 0,8-1,2 m. Górą słupy powiązane są oczepem. W skrajnych polach ściany, przy narożach, umieszcza się zastrzały które przejmują siły poziome (parcie wiatru) chronią budynek przed wychylaniem się na boki i przed jego zawaleniem. Zastrzały pracują na ścinanie. Między słupami umieszcza się poziomo rygle, które dzielą pole między oczepem a podwaliną i dodatkowo usztywniają budynek. W polach bez otworów okiennych lub drzwiowych daje się jeden lub dwa rygle w zależności od wysokości ściany. W polach z otworami przyjmuje się dwa rygle w zależności od wysokości ściany. W polach z otworami przyjmuje się dwa rygle: nadproże i podokiennik.
1- podwalina; 2- zastzrał; 5 - rygiel; 7 - belka stropowa
Ściany szkieletowe z bali: Wykonuje się je z bali o przekrojach 5x10 [cm] do 5x25. Sztywności ustroju szkieletowego na działanie sił poziomych zapewnia poszycie z desek lub płyt z materiałów drewnopochodnych. Deski poszycia przybija się do słupów ukośnie (45 stopni) lub poziomo. Słupy szkieletu ścian ustawia się na podwalinie wykonanej z trzech bali o przekroju 5x16 co ok. 0,5 m. Słupy narażone wykonuje się z 3 lub 4 bali, natomiast słupy pośrednie z 1 bala. Jeżeli budynek jest dwukondygnacyjny, to na słupach opiera się dwa oczepy, jeden pod belkami stropu nad parterem, drugi pod wiązarami dachowymi. Należy wtedy dawać słupy pośrednie z bali o długości równej wysokości dwóch kondygnacji, bez łączenia ich na długości. Oczep pod belkami stropu nad parterem wykonuje się z jednego bala w pozycji stosjącej 5x20, natomiast pod wiązarami dachowymi z 2 bali 5x16 w pozycji leżącej. W konstrukcjach szkieletowych wykonanych z bali nie stosuje się prawie zupełnie złączy ciesielskich. System kanadyjski - ustrój stanowi szkielet z bali drewnianych. Przekrój słupów szkieletu ścian oraz ich rozstaw zależy od działającego obciążenia i rodzaju wykończenia ścian.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz