To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakter Unii Europejskiej
Unia Europejska
UE powołano na mocy Traktatu z Maastricht z 1992. Wspólnoty są uzupełnione formami współpracy z TUE.
1 Filar
Wspólnoty tworzące 1F to OM o osobowości prawnej, czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz zdolności do nabywania praw i zaciągania zobowiązań
w swoim własnym imieniu, wskutek własnych czynności prawnych. W PM wyraża się to w prawie do zawierania umów międzynarodowych, w posiadaniu zdolności procesowej przed trybunałami międzynarodowymi (odpowiedzialność odszkodowawcza wobec osób fizycznych i prawnych), prawo legacji - do wysyłania przedstawicieli dyplomatycznych przy innych OM, prawo do bycia członkiem innych OM. Na gruncie prawa krajowego osobowość UE musi być utożsamiana z podmiotowością osób prawnych i fizycznych na gruncie PK - zawieranie umów (nabywanie nieruchomości), możliwość pozywania i bycia pozywanym przed sądami krajowymi. Osobowość prawna wynika z traktatów, a UE nie ma nadanej wprost osobowości prawnej (mógłby jej nadać dopiero Traktat z Lizbony). Umowy zawierane w ramach 3F są zawierane przez UE w imieniu UE, co świadczy o posiadaniu osobowości prawnej. Wspólnoty to OM o ponadnarodowym charakterze, akcentowanym w szczególności przez TS (spr. Costa z 1964). Specyfiką wspólnot jest ukształtowanie porządku prawnego, który ma pierwszeństwo przed porządkiem PK, jest bezpośrednio stosowany w państwach członkowskich. Mogą wywierać skutek bezpośredni w sferze praw i obowiązków jednostek. PW w przeciwieństwie do PM jest wytworem prawnym, który ma zastosowanie nie tylko do samych państw członkowskich, ale również do jednostek z nich pochodzących. Adresat PM to państwo członkowskie a adresat PW to państwo i obywatel. Nadzór nad stosowaniem prawa stanowi trybunał wspólnotowy.
Treść merytoryczna - realizacja swobód rynku wewnętrznego (przepływu towarów, usług, przedsiębiorczości, kapitału i płatności bieżących, przemieszczania się osób). Realizacja wielu polityk - handlowej, konkurencji, oraz dziedziny nie wyłączne - dzieli je z państwami członkowskimi (polityka transportowa, rolna, ochrona konsumentów, środowiska), dziedziny koordynowane przez Wspólnotę (edukacja, ochrona zdrowia). Realizowana jest również unia gospodarcza i pieniężna.
Cele UE, 2 i 3 Filar
Wspólnoty są odrębne, ale posiadają wspólne instytucje. W 2F i 3F rządy współpracują
ze sobą, prawo stanowione w nich nie ma specyficznych cech PW, w 2F nie podlega ono kontroli TS. Wspólne elementy dla wszystkich filarów wynikających z TUE to cele UE, jednolite instytucje oraz wspólne wartości. Cele te wynikają z art. 2 TUE:
1) Społeczne i ekonomiczne, realizowane w ramach 1F (popieranie postępu gospodarczo-
(…)
… elementy dla wszystkich filarów wynikających z TUE to cele UE, jednolite instytucje oraz wspólne wartości. Cele te wynikają z art. 2 TUE:
1) Społeczne i ekonomiczne, realizowane w ramach 1F (popieranie postępu gospodarczo-
społecznego, zapewnienie wysokiego poziomu zatrudnienia na obszarze UE,
obszar bez granic wewnętrznych, co ma doprowadzić do zrównoważenia rozwoju, wspólna unia walutowa).
2) Umocnienie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)