prawo UE - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo UE - wykład - strona 1 prawo UE - wykład - strona 2 prawo UE - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Charakter prawny i struktura Unii Europejskiej.
Pojęcie prawa Unii
2.1. Pojęcie organizacji międzynarodowej
Kryterium oceny charakteru prawnego i struktury UE oraz jej prawa musi stanowić przede wszystkim powszechnie przyjęta definicja organizacji międzynarodowych i struktura stanowionego przez nie prawa. Przy czym należy podkreślić, że stosunki międzynarodowe charakteryzują się dużą dynamiką i różnorodnością
2.1.1. Definicja i główne rodzaje organizacji międzynarodowych
Najbardziej ogólnie organizację międzynarodową definiuje się jako zrzeszenie państw i innych podmiotów prawa międzynarodowego, krajowych osób Prawnych lub osób fizycznych z różnych państw, utworzone celem realizowania zadań określonych w statucie.
Z prawnego punktu widzenia zasadnicze znaczenie ma podział na dwie kategorie organizacji międzynarodowych:
Organizacje międzypaństwowe (zwane też często organizacjami międzyrządowymi (GO-Governmental Organizations), które zrzeszają państwa i inne podmioty prawa międzynarodowego. Zasadniczą cechą tego rodzaju organizacji jest, iż działa ona na podstawie umowy międzynarodowej zawartej przez państwa członkowskie (umowa taka nazywana jest statutem, konstytucją, traktatem konstytucyjnym, układem podstawowym organizacji). Umowa taka określa kompetencje organizacji, jej instytucje, relacje z państwami członkowskim itp.;
Organizacje pozarządowe (NGO's Non Governmental Organizations), które zrzeszają podmioty prawa krajowego (stowarzyszenia) i osoby fizyczne z różnych państw. Statut takiej organizacji określony może być w dokumencie o różnym charakterze, nie będącym jednak umową międzynarodową.
Unię Europejską i Wspólnoty Europejskie należy analizować bez wątpienia w świetle kryteriów organizacji międzypaństwowej (międzyrządowej), należą do nich bowiem państwa, a podstawą działalności są umowy międzynarodowe. Z tego punktu widzenia zasadnicze znaczenie mają dwie dalsze kwestie: po pierwsze : określenie czym jest prawo organizacji międzynarodowej;
po drugie :określenie podmiotowości prawno międzynarodowej organizacji międzynarodowej.
2.1.2. Prawo organizacji międzynarodowej
Generalnie odróżnia się dwa zasadnicze obszary prawne w ramach organizacji międzypaństwowej:
umowę międzynarodową ustanawiającą daną organizację i wszelkie porozumienia zmieniające taką umowę (jak wspomniano umowę taką określa się różnorodnie — jako statut organizacji, jej konstytucję, traktat konstytucyjny czy podstawowy); ten obszar prawny organizacji jest określany terminem prawa pierwotnego organizacji);


(…)

…, Wspólnej Polityki Transportowej). W ramach WE jest również realizowana Unia Gospodarcza i Pieniężna (UGiP); Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EWEA), która zajmuje się kontrolą i koordynacją w dziedzinie cywilnej energii jądrowej; do niedawna w I filarze UE działała również Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), która zajmowała się gospodarką w dziedzinie sektora węglowego i stalowego. Traktat…
… - Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS) przestała istnieć 23 lipca 2002 r.
2.3. Struktura UE
Struktura UE jest określana jako „struktura świątyni" lub „trzech filarów" Dach
Postanowienia wspólne
Artykuły 1 do 7 (dawny art. A do F) TUE
Pierwszy filar
(prawo wspólnotowe)
'o Wspólnocie Europejskiej
'EWWiS
Traktat o
EWEA
Drugi filar
(współpraca międzyrządowa)
Art. 11-28 (dawny art. J) TUE
Wspólna Polityka…
… obejmuje dwa obszary strukturalne o różnym charakterze prawnym:
dwie Wspólnoty Europejskie (Wspólnotę Europejską — dawną Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej)2, które „stanowią" Unię;
„polityki i formy współpracy" przewidziane w TUE (chodzi o Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa oraz o Współpracę Policji i Sądową w Sprawach Karnych).
Zasadnicza różnica…
… W szczególności posiadają one podmiotowość prawną. Potwierdza to zwięźle art. 281 TWE stwierdzając, że „Wspólnota ma osobowość prawną". WE mają zarówno podmiotowość prawno międzynarodową, jak i podmiotowość w rozumieniu prawa krajowego państw członkowskich.
WE posiadają podmiotowość prawno międzynarodową, w szczególności mają prawo do zawierania umów międzynarodowych (ius tractatuum), prawo legacji (ius…
…" je) oraz zobowiązane są do zachowania „spójności", „ciągłości" działań we wszystkich filarach oraz szczególnego szanowania wspólnotowego zasobu prawnego.
2.3.3- „Fundament" UE
postanowienia TUE określane jako „fundament" UE obejmują dwa obszary zagadnień: postanowienia dotyczące wzmocnionej współpracy (art. 43-45 TUE);
postanowienia końcowe TUE, wśród których szczególne znaczenie dla całej UE mają: zmiany traktatów…
… obowiązywania traktatów (kazus Grenlandii). Możliwość taka istnieje jednak - jak wskazano - na podstawie ogólnych zasad międzynarodowego prawa traktatów. Obejmuje ona kilka wariantów:
przede wszystkim możliwe jest wystąpienie jednego z państw członkowskich na podstawie uzgodnienia z pozostałymi państwami członkowskimi; w takim przypadku należałoby zastosować albo procedurę określoną w art. 48 TUE dla zmiany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz