Trójfilarowa struktura Unii Europejskiej i jej konsekwencje prawne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trójfilarowa struktura Unii Europejskiej i jej konsekwencje prawne - strona 1

Fragment notatki:

Trójfilarowa struktura Unii Europejskiej i jej konsekwencje prawne filary unii
Wspólnoty Europejskie
Wspólna polityka Zagraniczna -
Współpraca Policyjna i sądowa w sprawach karnych
Zwieńczeniem tej konstrukcji są postanowienia wspólne traktatu określające przede wszystkim cele i zasady oraz ramy instytucjonalne, zaś wspólnym fundamentem przepisy przejściowe i końcowe. Współpraca w ramach II filaru funkcjonuje zgodnie z postanowieniami tytułu V TUE oraz postanowieniami Wspólnymi i końcowymi. Decyzje w ramach V i VI tytułu podejmowane są przez radę, bez uwzględnienia kompetencji parlament i z wykluczeniem nadzoru Trybunału Sprawiedliwości.
Postanowienia wspólne oraz postanowienia tytułów V i VI TUE należy określić jako majace charakter międzynarodowy, a postanowienia dotyczące zmian traktatów(II- IV) są reulacjami o charakterze ponadnarodowym. Związek miedzy Unią a Wspólnotami(poglądy):
w związku z łączeniem przez Unię starych i nowych polityk, wzajemne stosunki przypominają nieco stosunki wynikające z holdingu.
Unia jako organizacja o charakterze dynamicznym, stopniowo ewolucyjnym, w której Wspólnoty są postrzegane jako samodzielne związki o charakterze korporacyjnym , ponieważ zachowały swoją podmiotowość, a Unia ma w tej sytuacji pozycją nie równorzędną Kolejny z poglądów mówi o istnieniu tylko jednego podmiotu międzynarodowego jakim jest UE jako argument przedstawia się art. 49 mówiący o przystępowaniu do UE a nie do wspólnot
W doktrynie panuje przekonanie, że istotę Unii Europejskiej określa art. 3. TUE, ponieważ decyduje o spójności prawa materialnego i instytucjonalnego Wspólnot z prawem UE w zakresie stosunków wewnętrznych i zewnętrznych. Przepis ten nadaje wszystkim filarom jednolity charakter. Spójność instytucjonalna wynika z Jednolitych Ram instytucjonalnych (należy przez to rozumieć, że instytucje wspólnotowe i Rada Europejska działają w poszczególnych filarach w ramach określonych w traktatach, jak i wynikających z istnienia pozostałych dwóch filarów). Art. 3 nadaje też unii spójność materialną Art. 3 ust. 2 TUE stanowi, ze komisja i Rada odpowiedzialne są za zapewnienie spójności działań podejmowanych w dziedzinie polityki zewnętrznej, bezpieczeństwa, polityki gospodarki i rozwoju. Ponieważ UE nie posiada podmiotowości prawnej jej działania w sferze zewnętrznej przyjmują formę działań wspólnoty albo/i wspólnych działań podejmowanych przez państwa członkowskie. Czy unia wyznacza nowy etap w procesie integracji Europejskiej, czy też jest wartością nową?(koncepcje o przyszłości)
możliwość wchłonięcia słabszych filarów pod względem instytucjonalnym i materialnym przez WE
inny pogląd mówi, że wprawdzie unia wchłania Wspólnoty, ale ich nie likwiduje, co sprawia, że cechy Wspólnot wtórnie oddziaływają na Unię, co może prowadzić do wniosku, że unia przybiera formę ponadnarodową.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz