Cena - pojęcie i funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cena - pojęcie i funkcje - strona 1 Cena - pojęcie i funkcje - strona 2 Cena - pojęcie i funkcje - strona 3

Fragment notatki:

6. Cena - pojęcie i funkcje. Cena - wartość towaru wyrażona w pieniądzu. Funkcje ceny: Agregacyjna - umożliwia mierzenie nakładów i efektów, Informacyjna - parametr wpływający na decyzje konsumentów i producentów, Redystrybucyjna - zmiana poziomu cen wpływa na przesunięcia dochodów, Stymulacyjna - na podstawie relacji popytu i poda ż y skłania wytwórców do działa ń zgodnych z wymogami rynku. 7. Popyt. Popyt - ilość dóbr, na które występuje zapotrzebowanie ze strony konsumentów. Popyt efektywny - konsument chce kupić i stać go, Popyt potencjalny - konsument chce, ale nie ma możliwości kupna. Producent zgłasza popyt na poszczególne siły robocze, półfabrykaty , itp. Konsument zgłasza popyt na usługi i produkty . Prawo popytu rynkowego - wraz ze wzrostem ceny produktu zmniejsza się, popyt na ten produkt, natomiast wraz ze spadkiem ceny popyt wzrasta, pomiędzy zmianami ceny i zmianami popytu na dane dobro występuje zależność odwrotnie proporcjonalna (ceteris paribus). C eteris paribus - założenie niezmienności pozostałych warunków, czynników mających wpływ na dane zjawisko ekonomiczne (zmienia się tylko cena). Czynniki pozacenowe wpływające na zmianę popytu rynkowego: Dochody konsumenta - ich wzrost zwiększa rozumiany popyt, spadek zmniejsza, Gusty i preferencje konsumenta - dotyczy indywidualnych zachowań w stosunku do kupowanych dóbr np. moda, Efekty naśladownictwa i demonstracji - gdy popyt indywidualny konsumenta na dane dobro zmienia się w zależności od popytu rynkowego, czyli od wyboru pozostałych konsumentów. efekt snobizmu - gdy wielkość popytu na dane dobro zgłaszana przez konsumenta zmienia się w odwrotny sposób w porównaniu do zmian wielkości popytu zgłaszanego przez pozostałych konsumentów (wszyscy kupują- ja nie kupuję, nikt nie kupuje - ja kupuję), efekt Veblena - charakterystyczny dla dóbr luksusowych, im wyższa cena, tym wyższy popyt (zaprzeczenie prawa popytu), np. samochody, jachty, pióra; chęć nie użytkowania, a wywarcia wrażenia, efekt Giffena - rosnącej cenie odpowiada rosnący popyt, dotyczy tylko dóbr podstawowych (zapewniających jednostce minimum egzystencji, np. woda, ziemniaki, chleb, sól), konsumenci muszą kupować te dobra, bo tylko na nie ich stać, rosnąca cena tego nie zmieni, efekt spekulacyjny - zjawisko to polega na tym, że wzrostowi ceny może towarzyszyć wzrost popytu, jeżeli konsumenci będą przewidywali, że w najbliższym czasie ceny będą wzrastały. I odwrotnie, spadkowi ceny może towarzyszyć spadek popytu jeżeli konsumenci będą przewidywać, że w najbliższym czasie ceny nadal będą ulegały obniżeniu.

(…)

… tylko dlatego, że cena towaru jest zbyt niska, w rezultacie popyt ze strony konsumentów staje się zbyt duży w stosunku do rozmiarów podaży jaką producenci są skłonni zaoferować przy tej cenie. 10. Cenowa elastyczność popytu. Cenowa elastyczność popytu - stosunek względnej zmiany ilości pożądanego dobra, do względnej zmiany jego ceny (ceteris paribus), wyrażony współczynnikiem cenowej elastyczności popytu:
Ed(p) - cenowa elastyczność popytu,
- wyrażona w procentach zmiana zgłaszanego zapotrzebowania na dobro w sztukach,
- wyrażona w procentach zmiana ceny.
Cenowa elastyczność popytu mówi o tym, o ile procent zmieni się chęć zakupu wyrażona w sztukach towaru, jeżeli cena danego towaru zmieni się o 1%.
Dla | Ed(p) | = 0 popyt doskonale nieelastyczny (popyt sztywny) zmiana ceny nie wywołuje zmiany popytu;
Dla | Ed(p…
…. I odwrotnie, spadkowi ceny może towarzyszyć spadek popytu jeżeli konsumenci będą przewidywać, że w najbliższym czasie ceny nadal będą ulegały obniżeniu.
Ceny dóbr substytucyjnych lub komplementarnych - substytuty np. masło i margaryna. Wzrost ceny dobra x przy niezmiennej cenie dobra y przesunie popyt w kierunku dobra y. dwa dobra są substytutami, gdy zmiana ceny (wzrost lub spadek) na jeden z produktów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz