To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cechy szczególne umów handlowych
Umowy handlowe wykazują wiele cech szczególnych, różniących je od umów z obrotu powszechnego a będących konsekwencją faktu, iż obsługują one - z reguły - profesjonalną działalność gospodarczą, wykonywaną w warunkach współczesnego rynku. Częściowo są one konsekwencją ogólnych zasad prawa handlowego. Wymienić tu należy:
1) szeroki zakres stosowania zasady swobody umów,
2) typizację i szablonowość umów,
3) szczególne znaczenie zasad pewności i bezpieczeństwa obrotu,
4) przewagę umów długoterminowych,
5) złożoność stosunków umownych,
6) stopniowe nawiązywanie i konkretyzację stosunków umownych,
7) konieczność uwzględniania zmian w okolicznościach warunkujących umowę,
8) stosunki szczególnego zaufania powstające pomiędzy stronami umowy.
9Szeroki zakres stosowania zasady swobody umów dotyczy szczególnie umów dwustronnie gospodarczych, tj. zawieranych między profesjonalistami. Nie wymagają one w zasadzie interwencji prawa dla ochrony ich interesów, co pozwala na - w zasadzie - w pełni autonomiczne kształtowanie wynikających z nich stosunków gospodarczych. Wyjątki od powyższego stwarzają m.in. zagrożenia monopolistyczne. Z ich powodu prawo wprowadzać może daleko idące ograniczenia swobody kontraktowania podmiotów gospodarczych, poprzez zakazy zawierania pewnych umów (porozumień), możliwość pozbawiania ich skutków prawnych itp. Jest to zagadnienie odrębne, należące w zasadzie do publicznego prawa gospodarczego. Szczegóły dotyczące swobody kontraktowania przy zawieraniu umów gospodarczych (handlowych) należą do części ogólnej prawa handlowego.
9Typizacja i szablonowość umów gospodarczych handlowych jest następstwem masowości i powtarzalności różnych form profesjonalnej działalności gospodarczej. Powodują one powstawanie w praktyce nowych empirycznych typów umów, jak również posługiwanie się nienormatywnymi wzorcami umownymi.
9Zasada pewności i bezpieczeństwa obrotu, wyróżniana przez niektórych obok zasady bezpieczeństwa prawnego, stanowi ogólną zasadę obrotu prawnego, ma jednak w odniesieniu do obrotu handlowego i umów handlowych szczególne znaczenie.
9Pewność stosunków prawnych powstających w obrocie gospodarczym stanowi bowiem gwarancję skuteczności przedsięwzięć i podjętych działań gospodarczych. Cechą charakterystyczną umów z obrotu gospodarczego, w odróżnieniu od umów z obrotu powszechnego, jest bowiem ich silne powiązanie z określonymi przedsięwzięciami i działaniami gospodarczymi; niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z tych umów uniemożliwia lub utrudnia w sposób zasadniczy realizację przedsięwzięcia gospodarczego, uwarunkowanego daną umową. Stąd zasada pewności i bezpieczeństwa obrotu ma dla umów gospodarczych tak duże znaczenie. Gwarancjami omawianych tutaj zasad jest instytucja rejestru przedsiębiorstw i jego publiczny charakter, zasada pacta sunt servanda itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)