To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
CHARAKTERYSTYCZNE CECHY OBROTU HANDLOWEGO.
OBRÓT HANDLOWY - podstawową jego cechą jest to, że co najmniej jeden z jego uczestników jest zobowiązany z tej racji, że prowadzi w sposób trwały i zawodowy (profesjonalny ) działalność gospodarczą i świadczenie przez niego dóbr i usług jest wynikiem tej działalności. Przedmiot i zakres obrotu handlowego.
W początkowym okresie prawo handlowe było prawem stanu kupieckiego, rozwijającym się na podłożu stosunków ściśle związanych z handlem w potocznym rozumieniu tego terminu. Współcześnie prawo handlowe zdecydowanie poszerzyło przedmiot i zakres regulacji. Jest to mianowicie prawo regulujące cały obrót gospodarczy, a więc stosunki prawne związane nie tylko z handlem wąskim znaczeniu tego wyrazu, ale także z przemysłem we wszystkich jego rozgałęzieniach, usługami o wielorakim i zróżnicowanym charakterze, a ponadto z różnego rodzaju działalnością pomocniczą np. świadczenia komisantów, agentów, maklerów, brokerów. Szczególnie charakterystyczną cechą współczesnego prawa handlowego jest utożsamienie z prawem obrotu gospodarczego, a nie prawem stanu kupieckiego.
KUPIEC - to przedsiębiorca we współczesnym tego słowa rozumieniu, a nie „kupiec” w sensie podmiotowej przynależności do „ stanu kupieckiego”. Odmienna interpretacja tego terminu byłaby oczywistym anachronizmem. 2.Cywilnoprawny charakter stosunków handlowych ( obrotu handlowego)
Prawo handlowe zaliczane jest do prawa prywatnego, regulującego wzajemnie stosunki prawne o charakterze majątkowym i niemajątkowym miedzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi na zasadzie „ formalnej” równości stron. Istnieje przy tym pogląd, że prawo handlowe jest „ komercyjną” nadbudową tego prawa. Niektóre kodyfikacje normują prawo handlowe w ramach kodeksów cywilnych. Cecha współczesnego praw handlowego a mianowicie jego „cywilistyczny” charakter. Cecha ta wiąże się z komercjalizacją prawa cywilnego, która wystąpiła także jako zjawisko kodyfikacyjne ( Pr szwajcarskie, włoskie, holenderskie ). Odwróceniem od klasycznych norm prawa handlowego było „socjalistyczne”
prawo cywilne, które oparło dyferencjację całego obrotu na kryterium własności a nie profesjonalne działalności podmiotów stosunku cywilnoprawnego. Kryterium to doprowadziło do obrotu uspołecznionego i nieuspołecznionego. Zmiany ustrojowe i legislacyjne lat 80 i 90 przywracają stopniowo znaczenie norm i regulacjom obrotu gospodarczego ( handlowego ).
Wyrazem tego jest ustawa o działalności gospodarczej z 1988 r oraz nowele kodeksu cywilnego z lat 1990 i 1996 , ilustruje nam jak współczesne prawo odchodzi od klasycznego praw handlowego jako prawa „stanu”, a nawet „zawodu” kupieckiego, może być obowiązujące prawo polskie, które w miejsce terminu „kupiec” wprowadziło najpierw termin „podmiot gospodarczy”, a obecnie „przedsiębiorca”.
(…)
…, a zwłaszcza materialnie, skutki wpisu do do KRS.
Postanowienia prawa, które służą ochronie praw osób trzecich działających w dobrej wierze i zaufani do innych uczestników obrotu. Wolność obrotu
Aby obrót handlowy mógł spełniać swoje podstawowe cele społeczne i gospodarcze, niezbędna jest zasada wolności gospodarczej. Mówi o niej Konstytucja i oraz pra. Działalności gosp. A w sferze umów art. 353 k.c…
… prawienie tylko na potrzeby obrotu międzynarodowego, ale i wewnętrznego na tle amerykanizacji. Przykładem umowy w Europie Kontynentalnej są umowy: LASING, franchising, factoring, sponsoring, renting .Transport nie może obejść się bez elementów międzynarodowych : Pr morskie, kolejowe, lotnicze, drogowe. W obrocie handlowym, występujące zarówno w skali handlu krajowego, jak i międzynarodowego, pociągają…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)