Prawo handlowe - umowy gospodarcze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - umowy gospodarcze - strona 1 Prawo handlowe - umowy gospodarcze - strona 2

Fragment notatki:

UMOWY GOSPODARCZE 1. UWAGI OGÓLNE Prawidłowość funkcjonowania umownego systemu łączącego na rynku poszcze­gólnych przedsiębiorców decyduje o funkcjonowaniu gospodarki jako całości.
Właściwe działanie systemu umów gospodarczych uzależnione jest od: 1) prawidłowej regulacji prawnej umów go­spodarczych, 2) stworzenia warunków zapewniających ich funkcjonowanie, a co naj­mniej ich nie utrudniających. Umowy gospodarcze - jak wszystkie umowy - są rodzajem czynności prawnych, to te umowy, które są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodar­czej (działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej). Pojęcie umów gospodar­ czych nie występuje w aktach prawnych, a używane jest w literaturze prawniczej, głów­nie w celu stworzenia systematyki odpowiadającej istniejącej praktyce gospodarczej.
Umowa gospodarcza jest zgodnym oświadczeniem woli stron, zmierzającym do wywołania skutków prawnych. Skutkiem prawnym zawarcia umowy jest powstanie stosunku prawnego między stronami (np. między sprzedaw­cą a kupującym, między najemcą a wynajmującym). Tym samym określone zostają wzajemne prawa i obowiązki stron. W systemach prawnych traktujących prawo handlowe jako samodzielną gałąź prawa. Stosunki prawa handlowego mają charakter prywatnoprawny, charakterystyczny dla stosunków prawa cywilnego. Umowy zawierane w ramach prowadzonej działalności gospo­darczej (z których część zaliczana była w kodeksie handlowym do grupy „umów handlowych"), objęte są obecnie regulacją cywilnoprawną, zawartą w przepisach kodeksu cywilnego.
Problematyka umów, trybu ich zawierania, wykonywania, odpowiedzialności za ich niewykonanie była już omawiana w cytowanym podręczniku Prawo cywilne. To­też obecnie ograniczymy się do uwag uzupełniających.
Podstawowe znaczenie dla funkcjonowania systemu umów gospodarczych ma zasada swobody działalności gospodarczej, której jednym z przejawów jest zasada swobody umów. Regulacja prawna umów gospo­darczych zamieszczona w kodeksie cywilnym ma w większości charak­ ter dyspozytywny, a więc daje stronom zawierającym umowę bardzo znaczny zakres swobody w kształtowaniu treści zawieranej umowy. Zasada swobody umów przeja­wia się ponadto w pełnej swobodzie decyzji co do zawarcia umowy, wyboru kontra­henta, a w określonym trybie także zmiany i odstąpienia od umowy. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby je­go treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Współczesny obrót handlowy charak­teryzuje się masowością (koncentracją produkcji, handlu i usług), co pociąga za sobą seryjność i typowość produkcji, handlu i usług. W związku z tym szerokie zastosowanie mają wzory umów lub ogólne warunki umów zastępujące tradycyj­ną technikę zawierania umów i ustalania oraz określania wzajemnych praw i obo­wiązków.

(…)

… i obo­wiązków.
2. KLASYFIKACJA UMÓW GOSPODARCZYCH
Najczęściej występujące w obrocie gospodarczym umowy:
1. Umowy w zakresie obrotu towarowego: umowa sprzedaży; umowa dostawy; umowa komisu; umowa agencyjna; umowa przechowania; umowa składu.
2. Umowy o korzystanie z rzeczy cudzej: umowa najmu; umowa dzierżawy; umowa użyczenia; umowa leasingu.
3. Umowy o usługi transportowe: umowa przewozu; umowa spedycji.
4.Inne ważniejsze umowy gospodarcze, stanowiące grupę zróżnicowaną: umowa rachunku bankowego; umowa ubezpieczenia; umowa franchisingu; umowa factoringu i forfaitingu.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz