Cechy programu aktywności rekreacyjnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy programu aktywności rekreacyjnej - strona 1 Cechy programu aktywności rekreacyjnej - strona 2 Cechy programu aktywności rekreacyjnej - strona 3

Fragment notatki:


Cechy programu aktywności rekreacyjnej a)      celowość, czyli ustalenie hierarchii celów cząstkowych i pośrednich umożliwiających osiągnięcie celu końcowego,
b)      wykonalność, czyli prawdopodobieństwo osiągnięcia celu końcowego lub przynajmniej celów pośrednich lub cząstkowych,
c)      wewnętrzną zgodność, d)      przejrzystość strukturalną,
e)      rzetelność, czyli pozostawanie w zgodzie z istniejącą wiedzą,
f)        elastyczność, czyli możliwość dokonywania niezbędnych zmian w czasie realizacji programu,
g)      optymalność, czyli jak najlepsze ułożenie ze względu na cel,
h)      perspektywiczność, czyli obejmowanie jak najdłuższego okresu czasu,
i)        terminowość, czyli wyznaczenie określonych ram czasowych na realizację poszczególnych celów, a także osób odpowiedzialnych za tę realizację,
j)        ekonomiczność i kompleksowość, czyli ujęcie całości zadań i zapewnienie niskich kosztów ich realizacji.
Zasady treningu zdrowotnego 1.    Zasada wszechstronności treningu, czyli podwyższania ogólnej wydolności mierzonej poziomem pułapu tlenowego.
2.    Zasada swoistości treningu, czyli dostosowania wykonywanych ćwiczeń do potrzeb ćwiczącego.
3.    Zasada systematyczności treningu, by stale utrzymywać „w ruchu” mechanizm superkompensacji.
4.    Zasada stopniowania obciążeń treningowych; zbyt niskie obciążenia nie powodują superkompensacji, a więc nie dają spodziewanych efektów, natomiast nadmierne obciążenia mogą powodować zaburzenia czynności ustroju.
5.    Zasada cykliczności treningu, czyli okresowo powtarzających się zmian obciążeń treningowych. Ponieważ superkompensacja zachodzi w okresie powysiłkowym, ważny jest nie sam wysiłek, ale układ wysiłek-wypoczynek (Kuński, 2002).
Etapy ćwiczeń 1. Etap ćwiczeń początkowych,
2. Etap ćwiczeń entuzjastycznych (Thorndike, gorliwość neofitów),
3. Etap ćwiczeń racjonalnych
Tolerancje obciążeń wysiłkowych - tolerancja fizjologiczna chęć do wysiłku, natychmiast po treningu - dobre samopoczucie i wyrównanie rytmu pracy serca w ciągu 3 minut po wysiłku do 120 uderzeń na minutę, w czasie wypoczynku - znużenie mijające po ok. 2 godz. po treningu i oczekiwanie na kolejny trening.
Tolerancje obciążeń wysiłkowych - tolerancja wątpliwa chwilowe załamania psychiczne, natychmiast po treningu - obojętność psychiczną i wyrównanie rytmu pracy serca w ciągu 3 minut po wysiłku do 120-140 uderzeń na minutę, w czasie wypoczynku - znużenie utrzymujące się przez ponad 2 godz. po treningu i obojętność co do kontynuowania treningów.

(…)

… utrzymujące się przez ponad 2 godz. po treningu i obojętność co do kontynuowania treningów. Tolerancje obciążeń wysiłkowych - tolerancja patologiczna
zaburzenia zborności ruchów, natychmiast po treningu - mdłości lub wymioty i wyrównanie rytmu pracy serca w ciągu 3 minut po wysiłku do ponad 140 uderzeń na minutę i ból w klatce piersiowej, w czasie wypoczynku - znużenie utrzymujące się przez ponad 12 godz…
… wieku norma maleje.
Podstawowa przemiana materii
Część przemiany materii pozwalająca sprawnie działać ustrojowi - mózgowi, sercu, wątrobie itp. - nosi nazwę podstawowej przemiany materii.
MET - równoważnik metaboliczny (metabolic equivalent) - jednostka energii, której miarą jest zużycie tlenu odpowiadające energii potrzebnej organizmowi w spoczynku w ciągu jednej minuty
Metoda Coopera 1
Metoda Coopera 2
Próby sprawności
1. Próby z „miernikiem zewnętrznym” (np. Zuchory, Pilicza, NRD); miernik ustalony arbitralnie przez fachowców,
2. Próby z „miernikiem wewnętrznym” (np. step-test harwardzki); miernikiem są naturalne procesy życiowe, np. częstotliwość pracy serca.
Cele treningu zdrowotnego Uzyskanie dobrej wydolności fizycznej.
Ustabilizowanie spoczynkowej częstości skurczów serca na poziomie 50…

Osobowość - zespół stałych właściwości i procesów psychofizycznych odróżniających daną jednostkę od innych.
Cechy osobowości
- dziedziczność,
- środowisko przyrodnicze życia,
- środowisko społeczno- kulturowe,
- doświadczenie życiowe.
Styl życia - zakres i formy codziennych zachowań jednostek lub grup, swoiste dla dla ich usytuowania społecznego, tzn. odzwierciedlające położenie społeczne oraz postrzeganie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz