Budowa aktu normatywnego-Wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 910
Wyświetleń: 2849
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa aktu normatywnego-Wykład  - strona 1 Budowa aktu normatywnego-Wykład  - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD XII - 12.05.2011 Budowa aktu normatywnego: I: Część nieartykułowana: Nazwa aktu - ustawa, rozporządzenie. Z niego wynika moc wiążąca obywatela oraz miejsce w hierarchii, gdyż ustawy i rozporządzenia obowiązują wszystkich, ale zarządzenia już nie.
Data wydania - w przypadku ustawy - ostatniego uchwalenia, innych aktów - podpisania.
Jednozdaniowe określenie przedmiotu regulacji - np. „o podatku dochodowym”.
Preambuła - wyjątkowe akty poprzedza się preambułą. W niej zawiera się odwołania do innych wartości (moralność, religia). Nie stanowi ona źródła prawa.
II: Część artykułowana: Część wstępna: * Przepisy ogólne - określające regulacje w danej dziedzinie, np. kto podlega aktowi, jakie są ogólne zasady, np. podatkowe.
* Słowniczek - nieraz bardzo rozbudowany, w nim zawarte są definicje zwrotów, które będą używane w tekście aktu prawnego. Skraca to akt prawny i ułatwia percepcję. UWAGA: definicje te dotyczą tylko tego aktu, i mogą różnić się od potocznego rozumienia. Przepisy szczegółowe: Najczęściej najbardziej rozbudowana część aktu prawnego. Są to przepisy regulujące konkretne sytuacje. Przepisy końcowe: * Na końcu niektórych aktów prawnych są tzw. przepisy karne, czyli kary za czyny związane z tym aktem prawnym.
* Przepisy przejściowe - mówią o tym, jak będą rozstrzygane kwestie, które wynikły, zanim wprowadzono dany akt, ale nie zostały prawomocnie rozstrzygnięte.
* Przepisy derogacyjne - uchylające wcześniejsze akty prawne. W tych przepisach wymienione są akty prawne, które tracą ważność z wejściem danego aktu prawnego w życie. UWAGA: mogą być derogacje domyślne, które nie są ujęte w przepisie, ale są oczywiste, np. przepisy prawa komunistycznego dotyczące spekulacji, sojuszy, ideologii. Data wejścia w życie: * akt prawny ustala czas po opublikowaniu go (promulgacji). Z zasady ustawy nie mniej niż 30 dni, rozporządzenia - 14 dni, ale czas ten może być dłuższy (np. 6 miesięcy, 12 miesięcy, 2 lata). Czas pomiędzy publikacją a wejściem w życie nazywamy „vacatio legis”, w tym czasie edukuje się społeczeństwo i przygotowuje akty wykonawcze i szkoli wykonawców tego prawa (sędziów, urzędników). Polski Trybunał Konstytucyjny restrykcyjnie wymaga, by akty prawne nakładające ciężary np. podatki, miały co najmniej 1-miesięczne vacatio legis.
* w akcie prawnym wpisany jest konkretny dzień wejścia w życia, np. 1 styczeń. Czasem vacatio legis jest fikcją, np. rozporządzenie z dnia 31 sierpnia podpisane wchodzi w życie 1 września, opublikowane 7 września
* z dniem publikacji
* termin wejścia zostaje podany jako wspólne wejście kilku aktów prawnych tak, by równo weszły w życie
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz