Biotechnologia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1484
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biotechnologia - omówienie - strona 1 Biotechnologia - omówienie - strona 2 Biotechnologia - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Biotechnologia - zintegrowane zastosowanie wiedzy i techniki w dziedzinie biochemii, mikrobiologii i nauk inżynieryjnych w celu technologicznego wykorzystania zdolności drobnoustrojów kultur tkankowych lub części z nich. Składa się z członu bio - Co oznacza, że dotyczy to świata istot żywych, w którym nie istnieją identyczne osobniki czy identyczne procesy oraz członu technologia - co oznacza, że życie rozumiane, jako biologiczne procesy powstawania i rozpadu jest rozpatrywane od strony celów praktycznych z zastosowaniem określonych technik produkcji.
KOLORY BIOTECHNOLOGII:
zielona biotechnologia - agrobiotechnologia biała biotechnologia - przemysł
niebieska biotechnologia - wody oraz ochrona środowiska
czerwona biotechnologia - zdrowie fioletowa biotechnologia - aspekty społeczne i prawne: legislacja, własność intelektualna i opinia społeczna.
PODSTAWOWYM CELEM współczesnej biotechnologii jest zmodyfikowanie mikroorganizmów oraz komórek roślinnych i zwierzęcych tak, aby procesy życiowe nowych organizmów były szybsze, wydajniejsze, tańsze i dostarczały nowych metabolitów. INŻYNIERIA GENETYCZNA określa transfer materiału genetycznego z jednego organizmu do drugiego z zastosowaniem technologii rekombinowanego DNA. Obejmuje ona metody pozwalające na manipulacje materiałem genetycznym poza komórką i klonowanie go w odpowiednio dobranym organizmie.
W wyniku kontrolowanego wprowadzania wybranych genów z możliwością ich przenoszenia między różnymi gatunkami możliwe było wytworzenie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), o nowych właściwościach, również takich, które przedtem trudno było sobie wyobrazić. Skrót GMO pochodzi od słów: Genetically Modified Organism - Organizm zmodyfikowany genetycznie. Używa się też nazwy: organizm transgeniczny - zawierający przenoszony gen - wtedy tzw. transgen. Czyli w praktyce zwykle organizm zmodyfikowany genetycznie (transgeniczny) to taki, do którego genomu (informacji genetycznej) został dodany jakiś nowy gen pochodzący z zupełnie innego organizmu. W uproszczeniu, gen jest to fragment DNA, który jest odpowiedzialny za powstanie danej cechy - np. w kukurydzy modyfikowanej genetycznie wprowadzony jest gen z bakterii, który produkuje toksyczne dla szkodników białko - kukurydza jest wtedy odporna na te szkodniki.
Metody modyfikacji roślin: 1. Metoda z wykorzystaniem wektora - metoda modyfikacji przy użyciu Agrobacterium tumefaciens. Najstarsza, najpowszechniej używana metoda modyfikacji roślin dwuliściennych. Bakterie te mają naturalną zdolność wprowadzania swojego DNA do komórek roślin. Naturalnie wprowadzają do roślin geny, które powodują narośli na łodygach - Agrobacterium tumefaciens,lub powstania dużej ilości małych, cienkich korzeni. Biotechnolodzy potrafią usunąć geny odpowiedzialne za powstanie narośli na łodygach i w ich miejsce wstawić dowolny inny gen, który zostanie wprowadzony do rośliny. Zamiast powstania narośli roślina otrzyma odporność na np. herbicydy. Przy użyciu

(…)

…) wprowadzając do ich genomu geny hormonu wzrostu (gen ludzki albo szczurzy), oraz inne zwierzęta hodowlane. Tak zmodyfikowane zwierzęta bardzo szybko rosną.
Krowy, kozy, owce dzięki modyfikacjom stają się tzw. bioreaktorami - produkują różnego rodzaju farmaceutyki (przeciwciała, hormony, itp.), które później są izolowane z ich mleka. Dlatego, że ich produkcja poza żywym organizmem jest niemożliwa…
… na transformowanie dowolnych roślin. Nim fragment będzie mógł być wprowadzony do komórki gospodarza, ta musi być pozbawiona ściany komórkowej. By to osiągnąć można poddać ją działaniu enzymów degradujących. Otrzymuje się w ten sposób tzw. protoplast, którego błona komórkowa stanowi koleją barierę dla transgenu, wprowadzanego do komórek z wykorzystaniem jednej z metod.
Elektroporacja, fizyczna - polega…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz