Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - czynniki rozwoju ontogenetycznego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 616
Wyświetleń: 7210
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - czynniki rozwoju ontogenetycznego - strona 1 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - czynniki rozwoju ontogenetycznego - strona 2 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - czynniki rozwoju ontogenetycznego - strona 3

Fragment notatki:

Tematem notatki są czynniki rozwoju ontogenetycznego. W tekście można znaleźć następujące pojęcia: ontogeneza, rozwój wewnątrzmaciczny, życie pozałonowe, okres noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, wczesnoszkolny, dojrzewania, młodzieńczy, czynniki regulujące rozwój, wpływ genów matki, wpływ wieku rodziców, wartość gamet, wartość protoplazmy jaja, immunologiczne własności matki, środowisko otaczające organizm, tryb życia, okres dojrzewania, układ nerwowy, okres rozwoju postnatalnego, rozwój ontogenetyczny, kształtowanie osobnika, dojrzewanie osobnicze, czynniki ekologiczne. Rozwój ontogenetyczny jest wynikiem współdziałania czynników genetycznych i ekologicznych.

CZYNNIKI ROZWOJU ONTOGENETYCZNEGO
 
  Ontogeneza to rozwój organizmu od powstania jego zawiązku, aż do naturalnej śmierci; obejmuje rozwój zarodkowy i pozazarodkowy do rozpoczęcia rozrodu oraz okres dojrzałości i starzenia się. Cechą ontogenezy u człowieka jest długi okres dzieciństwa. Klasyfikacja obowiązująca w nauce dzieli życie ludzkie na 2 okresy główne: 1 rozwoju wewnątrzmacicznego -         okres embrionalny, zarodkowy - pierwsze 8 tygodni -         okres płodowy - od 9 tygodnia do porodu 2 życia pozałonowego -         okres noworodkowy - do 28 dnia życia -         okres niemowlęcy -do końca 1 roku życia -         okres poniemowlęcy - do końca 3 roku życia -         okres przedszkolny -do końca 6 roku życia -         okres wczesnoszkolny - do pojawienia się objawów dojrzewania płciowego -         okres dojrzewania -         okres młodzieńczy Spośród nieskończenie wielu elementów otoczenia i organizmu człowieka wyodrębnić można pewne grupy, które wpływają na przebieg ontogenezy. Te elementy nazywamy czynnikami rozwoju. Poszczególne czynniki regulujące rozwój podzielić można na: 1.      wewnętrzne (endogenne, genetyczne) 2.      zewnętrzne (egzogenne, środowiskowe) Początkiem rozwoju osobniczego jest zapłodnienie, które następuje po zaplemnieniu. Zapłodnione jajo dzięki ruchom rzęsek na drodze do macicy pobiera substancje znajdujące się w jego otoczeniu- organizmie matki. Ten kontakt umożliwia syntezę DNA powodującą podziały(bruzdkowanie). Rozpoczyna się faza rozwoju śródmacicznego. Jajo przymocowuje się do ścianki macicy ok. 7 dnia od zapłodnienia. Formuje się zarodek, który jest jakby pasożytem w organizmie matki. Z czasem tworzy się owodnia, która zabezpiecza zarodek przed mechanicznymi uszkodzeniami. Poprzez owodnię prowadzi pępowina, która łączy zarodek z zewnętrzną błoną płodową czyli kosmówką, która zrasta się z kosmykami błony śluzowej macicy. W ten sposób powstaje łożysko. Stanowi ono barierę przepuszczalną dla jednych substancji, a nie do przebycia dla innych. Najważniejszym zadaniem łożyska jest odżywianie płodu, zaś składniki odżywcze są wybiórczo przepuszczane przez łożysko, które jest tworem żywym i potrzebuje zaopatrzenia w tlen i składniki odżywcze. Poprzez łożysko substancje odżywcze przenikają z krwi matki do krwiobiegu płodu. Wraz z płodem i matką stanowi jeden organizm.
Ad.1 Poszczególne gatunki roślin i zwierząt przekazują swoją informację genetyczną w postaci kwasów dezoksyrybonukleinowych (DNA). Nić DNA jest molekularną podstawą kodu genetycznego i tworzą one twory zwane chromosomami. Człowiek posiada, w każdej diploidalnej komórce somatycznej 46 chromosomów ułożonych w 23 pary. Po jednym chromosomie pochodzi od ojca i po jednym od matki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz