Biochemia narządowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biochemia narządowa - wykład - strona 1 Biochemia narządowa - wykład - strona 2 Biochemia narządowa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Biochemia narządowa cz. I
Skończyliśmy całą biochemię przemiany pośredniej, zajmujemy się biochemią narządową, a ściślej są to jakieś podstawy biochemii klinicznej, będziemy bardzo mocno zahaczać o klinikę, a to nakłada konieczność poszerzania swojej wiedzy żeby wiedzieć o czym będą wykłady.
Białka osocza
Od czego zaczynamy wykonywanie badania białek osocza, jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, mianowicie oznaczamy białko całkowite takimi metodami jakimi oznaczaliście na ćwiczeniach, czyli najczęściej jest to metoda biuretowa, rzadziej jest to metoda Lowry'ego, która jest raczej metodą stosowaną do ekstraktów tkankowych, ewentualnie metoda Extona, to jest wszystko w tej chwili proces zautomatyzowany.
Stężenie białka całkowitego:
hipoproteinemia 80 g/l Uzyskujemy w laboratorium stężenie białka całkowitego, które jeśli waha się między 60 a 80 g/l to taki stan nazywamy normoproteinemią, jeśli wartość jest poniżej 60 g/l mówimy, że jest to hipoproteinemia, a jeśli przekracza 80 g/l to mówimy, że jest to hiperproteinemia i to jest pierwsza informacja, którą posiadamy. Jest to badanie rutynowe, żadnych szczególnych wskazań do wykonania stężenia białka całkowitego nie ma - jest to badanie laboratoryjne podstawowe.
steż.
białka
białko całkowite
albuminy globuliny wiek Mniej więcej przez całe życie poziom białka całkowitego kształtuje się na tym samym poziomie, niemniej w okresie młodości, czyli tak między 10 a 30 rokiem życia, białko całkowite osiąga stężenie najwyższe, a potem sukcesywnie ulega obniżeniu i aż do późnej starości jest na prawidłowym poziomie - dlatego nie jest prawdą, że z wiekiem stężenie białka się obniża. Natomiast obniża się z wiekiem stężenie albumin, natomiast w to miejsce rosną globuliny, czyli zmienia się stosunek białek osocza, prawidłowy stosunek albumin do globulin u większości osób, to się traktuje jako normę, oscyluje wokół wartości 1,5. To znaczy 60% stanowią albuminy, a 40% stanowią globuliny i mimo zmian tego stosunku stężenie białka całkowitego się nie zmienia, dlatego z wiekiem stosunek albumin do globulin ulega normalizacji u osób w wieku podeszłym, a za takie uważa się osoby w wieku powyżej 60 roku życia i oscyluje wokół wartości 1,1; 1,2 i to jest prawidłowość.


(…)

… od początku leczenia oznaczy się beta - 2 - mikroglobulinę to można niczym zabawić się w cygankę i mu przyszłość wywróżyć. Im wyższe stężenie beta - 2 - mikroglobuliny tym gorzej. W świetle tego co powiedziałem, im więcej będzie plazmocytów tym więcej będzie się złuszczało beta - 2 - mikroglobuliny i będzie wyższe jej stężenie. Gammaglobuliny
Immunoglobuliny
Białko C - reaktywne (CRP)
Czynnik IX
Prekalikreina
Przechodzimy do najważniejszej z punktu widzenia praktycznego, bo tu mamy najwięcej różnych frakcji do gammaglobulin. We frakcji gammaglobulin znajdujemy przede wszystkim immunoglobuliny, ale nie tylko, bowiem znajdujemy tu super ciekawe białko, które nazywa się CRP (białko C reaktywne), którego nie cała pula wędruje z gammaglobulinami, część wędruje z beta - 2 - globulinami, znajdujemy czynnik…
…) z:
Histonami
Funkcje:
Aktywator drogi klasycznej dopełniacza
Wzrost w ciągu 24 - 48 h od APR
Przyrost stężenia do 2000 razy
Białko C reaktywne jest jednym z najważniejszych białek ostrofazowych, to wyjaśnia, ż może rosnąć frakcja gammaglobulin w elektroforezie bez istnienia odczynu immunologicznego i wcale nie muszą rosnąć immunoglobuliny żeby rosły gammaglobuliny i za ten wzrost w sytuacjach nieinfekcyjnych…
…), która reaguje z wielocukrowcem C Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc) i stąd jego tradycyjna nazwa, początkowo do oznaczania stężenia używało się metodę opartą na reakcji z wielocukrem C, czyli metodę wytrąceniową, obecnie białko C reaktywne oznacza się metodami immunologicznymi, jest to jeden z większych hitów ostatnich lat ponieważ z chwilą kiedy ugruntowała się teoria zapalno - immunologiczna…
… miażdżycy ze względu na etiologię zapalną tego procesu. Po odkryciu w roku 1930, 11 lat później w roku 1941, okazało się, że ta substancja jest białkiem i do dzisiaj nic się nie zmieniło. Może przyjmować różne formy co implikuje zmienną masę cząsteczkową, ale generalnie jest to masa powyżej 100 kDa.
Oprócz wiązania się z wielocukrowcem przez Streptococcus pneumoniae białko C reaktywne wiąże się z innymi…
… klinicznej najistotniejsze, takie, które mają w centrum katalitycznym grupę seryny. Druga kategoria niezwykle istotna z punktu widzenia praktycznego to są metaloproteazy, czyli EMP, jest ich kilkanaście różnych rodzajów, a one mają metal w centrum katalitycznym. Następnie mamy tzw. proteazy kwaśne, które mają w centrum katalitycznym kwas asparaginowy. Czwarta kategoria to są tzw. proteazy cysteinowe…
… i wszystko to co jest tu napisane dotyczy obniżonego stężenia albumin i równocześnie obniżonego stężenia białka całkowitego.
Alfa -1- globuliny
Protrombina, alfa1IP, orozomukoid, transkortyna, insulina, czynnik VII, VIII, IX
 ciąża, estrogenoterapia, SLE, LGM, nowotwory, LZS
 WZW, marskość wątroby, cukrzyca, zespół nerczycowy, dna moczanowa
Kolejna frakcja to alfa -1- globuliny, bardzo ważna frakcja bo w niej znajdujemy grupę…
…, czyli ziarnica złośliwa, choroby nowotworowe, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), ponadto stężenia alfa - 1 - globulin rośnie w ciąży i w estrogenoterapii, dlatego że rośnie stężenie protrombiny i rośnie synteza czynnika VII i IX. Natomiast obniża się stężenie w wirusowym zapaleniu wątroby, w marskości wątroby, cukrzycy, w zespole nerczycowym, w przypadku dny moczanowej. Obniżenie frakcji alfa-1-globulin…
…, a ich aktywność rośnie w stanach zapalnych, które też muszą być pod kontrolą. Niemniej inhibitory proteaz serynowych i inhibitory metaloproteaz to są dwie różne grupy. Inhibitory proteaz serynowych nazywamy serpinami. Najważniejszą proteazą serynową obecną w osoczu krwi jest elastaza leukocytarna, czyli pochodząca z granulocytów obojętnochłonnych, która uwalnia się do krwioobiegu w procesach zapalnych. Jak PMN…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz