Białka opiekuńcze, degradacja białek

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Białka opiekuńcze, degradacja białek - strona 1

Fragment notatki:

Białka opiekuńcze - białka odpowiedzialne za prawidłowe zwijanie się innych białek. Zalicza się do nich m.in. białka szoku cieplnego. Białka opiekuńcze pełnią funkcję katalizatorów i wspomagają proces samodzielnego fałdowania się łańcuchów polipeptydowych. Nie wchodzą one w skład ostatecznego produktu, nie przekazują również żadnych dodatkowych informacji na temat konformacji cząsteczki, której kształt determinowany jest jedynie przez sekwencję aminokwasową. Chaperony utrzymują białko w jednej całości, aż do zakończenia procesu jego syntezy.
Ubikwityna - małe białko obecne we wszystkich komórkach eukariotycznych, odgrywa ważną rolę w procesie kontrolowanej degradacji białek. Znaczenie jej w procesie degradacji polega na naznaczaniu białek przeznaczonych do zniszczenia - poprzez kowalencyjne łączenie się z nimi. Białko mające ulec zniszczeniu ma zwykle kilka przyczepionych cząsteczek ubikwityny. Następnie zostaje rozpoznane przez odpowiednie proteazy - proteasom (enzymy, które biorą udział w hydrolizie z grupy hydrolaz- rozkład wiązania peptydowego) , które dagradują białko, a ubywkitynę przywracają do wtórnego obiegu.
Białko naznaczone ubikwityną nie ma szans na "przeżycie", musi zostać zdegradowane. Po przyłączeniu z ubikwityną jest kierowane do proteasomu, gdzie odbywa się proteoliza.
Proteasom to wielkocząsteczkowy kompleks białek (10 i więcej) tworzących cylinder, przez który z jednej strony jest wprowadzane białko, z drugiej - po proteolizie - uwalniane są krótkie polipeptydy oraz ubikwityna.
Ubikwityna nie jest wrażliwa na działanie proteaz budujących proteasom. Jest ona wolna, i może przyłączać się do kolejnych białek, które mają ulec degradacji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz