To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BAZA ZASOBOWA SUROWCÓW PRZEMYSŁU WAPIENNEGO W POLSCE
-do złóż w których eksploatowane są wapienie i dolomity z przeznaczeniem na topiki należą :Czatkowice pod Krakowem i Ołdrzychowice pod Kłodzkiem. Niektóre odmiany wapieni odznaczają się oryginalnym zabarwieniem i wzorem oraz dobrze polerujące się znalazły zastosowanie jako kamienie dekoracyjne, zwane potocznie „marmurami”. Na dolnym Śląsku-wykorzystywane są przemysłowo wapienie triasowe oraz kambryjskie. Te ostatnie ciągną się od Jeleniej Góry do Bolkowa. Wapienie triasowe-największe złoża i zakłady wapiennicze znajdują się w Gorażdżach, Strzelcach Opolskich, Tarnowie Opolskim.
Obszar Łódzki-wapienie jury Krakowsko-Wieluńskie. Wapienie jurajskie to wapienie płytowe, wapienie skaliste nieuławicone i uławicone. Wapienie skaliste są stosowane na podmurówki i budynki gospodarskie, jako kamień do budowy dróg oraz w budownictwie architektonicznym i jako kamień ociosowy. W rejonie Działoszyna wapienie skaliste i płytowe są podstawą produkcji cementu, wapna, kredy pastewnej i technicznej.
Obszar Śląsko- Krakowski -duże znaczenie dla przemysłu mają wapienie dewońskie , triasowe i jurajskie. Wapienie i dolomity dewońskie budują centralną część antykliny dęmbnickiej. Część z nich znane jest jako czarne marmury dębińskie. Są to skały grubo i średnio ławicowe, drobno ziarniste lub afanitowe, zbite, twarde, czarne lub szare, bitumiczne. Wapienie gogolińskie, baza surowców dla cementowni. Największe złoża obecnie eksploatowane-w Imieninie( koło Tych). Ze złóż w Żelatowej oraz w Bobrownikach i Blachówce koło Tarnowskich Gór wydobywa się dolomity diplporowe dla przemysłu materiałów ogniotrwałych. Osady Kielecczyzny - w śród skał węglanowych Gór Świętokrzyskich występuje wiele takich, które znalazły zastosowanie jako tzw. marmury. Zaliczamy do nich jurajskie wapienie z okolic Jaźwicy, Morawicy i Woli Morawickiej. Są to wapienie jasno kremowe, grubo ławicowe, cenione ze względu na łatwość obróbki, możliwości uzyskania dużych bloków. Są eksploatowane dla przemysłu materiałów wiążących. Na południowym obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich mamy trzeciorzędowe wapieni litotaminowe- stosowane w budownictwie jako materiał rzeźbiarski. Wyżyna Lubelska -wapienie margliste i piaszczyste eksploatowane dla celów budowlanych i drogowych w okolicach Gościeradowa . 54.Złoża marmurów w Polsce.
Wyst. tylko na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Odgrywają dużą rolę w przemyśle kamienia budowlanego, gdyż stale rośnie zapotrzebowanie na okładziny marmurowe i białe grysy do lastrico. Na Dolnym Śląsku występują w trzech rejonach:Sudety Wschodnie, rejon Śnieżnika, i w niewielkiej ilości na obszarze kaczawskim.
W Sudetach Wschodnich sa duże złoża marmurów prekambryjskich w Sławniowicach oraz w Gierałcicach, Burgrabicach, Przewornie. Marmury ze Sławniowic są grubo i średnioziarniste o barwie białej, niebieskoszarej, jasnoszarej i brunatnej od wpryśnięć biotytu. Marmury występujące w obrębie młodszego kompleksu metamorfikum Lądka i Śnieżnika są zaliczone do proteorozoiku. Marmury ze Stronia są chemicznie czystym węglanem wapnia. W trzech wyrobiskach eksploatuje się trzy odmiany dekoracyjne marmuru.
(…)
… średnioigruboziarnistej, niekiedy ze smugami różowymi lub zielonymi.
-„Marianna Zielona” podobny marmur tylko w kolorze zielono różowym
-„Julianna Biała” eksploat. dawniej marmur biało-różowy, podobny do Marianny Białej. We wschodnich Karkonoszach w obrębie Rudaw Janowickich wyst.: marmury dolomityczne, złoża Rędziny, eksploatowane do produkcji mączki szklarskiej.
-marmury regionu Miedzianki w obrębie których eksploat…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)