Złoża surowców ilastych.
Do surowców ilastych przemysłu materiałów ogniotrwałych nałeżą:,iły ogniotrwałe oraz gliny boksytowe.
1.Ogniotrwałe łupki ilaste-towarzyszą pokładom węgli kamiennych,są skałami jasnoszarymi ,główny składnik to kaolinit oraz niewielkie ilości kwarcu,skaleni łuszczyków.Eksploatowane w Słupcu, Nowej Rudzie(łupek palony- do wyrobów ogniotrwałych)
2.Iły ogniotrwałe (gliny ogniotrwałe) -zbudowane z kaolinitu ,illitu oraz domieszek kwarcu i substancji organicznych.Występują w 5 rejonach:Świętokrzyskim ,Strzegomskim ,Bolesławiecko-Zgorzeleckim,Górnośląskim,Chrzanowskim.
a) rejon Świętokrzyski-większe złoża to Rozwady-Mroczków,Żarnów,Przysucha-Jakubów,Zawada,Krynki,Gębice.
Mioceńskie złoża ilów eksploatowanych w okolicach Ćmielowa,Iłży i Korasz-Bałtowa.
b) rejon Strzegomski-liczne mioceńskie złoża iłów ogniotrwałych i kaolinów.Barwa iłów szara lub czarna jest spowodowana zanieczyszczeniem substancji ilastej pyłem węglowym.Ił o najwyższej ogniotrwałości występują na kontakcie z warstwami węgla brunatnego.W rejonie Strzegomia jest wiele czynnych kopalń : Jaroszów, Rusk. (eksploat. metodą odkrywkową) c) rejon bolesławiecko-zgorzelecki przewaga iłów ceramicznych nad ogniotrwałymi. Eksploatacja metoda podziemną i odkrywkową. Największe złoża to „Janina” w Zbytkowie, „Bolko” w Milikowie, Ołdrzychowa nad Bobrem, Osiecznica nad Kwisą, Tylinów pod Bolesławcem, Anna w Bodzicach. Najbardziej zasobne złoża to Turów, Babina i Kaławsk (nie są jednak ekspl.). Eksploatowane są złoża w pobliżu Czernej oraz Czerwonej Wody. d) rejon Górnośląski- złoża retyko-liasowe oraz niewielkie złoża mioceńskie. Wyst. złoża glinek boksytowych i holoizytowe w okolicach Najdziszowa, Zawady, Góry Siewierskiej, Sadowa, Nierzęcic, Targoszyc. Złoża retyko- liasowe zalegające w okolicy Myszkowa, Łaz i Turzy. Zasoby złóż retyko liasowych są większe od zasobów złóż w lejach krasowych. Charakteryzują się niewielką zmiennością jakości.
Baza zasobowa kruszyw naturalnych w Polsce.
Kruszywo to podst. surowiec przemysłu materiałów budowlanych. Zalicza się do nich piaski, pospółki i żwiry. W Polsce występują w utworach. Największe znaczenie przemysłowe mają złoża czwartorzędowe. Duże zasoby piasków i żwirów mają dobrą jakość i są zawarte w złożach holoceńskich, w tarasach i korytarzykach. W Polsce złoża te występują w pd. części polski na Podgórzu Karpackim i w Sudetach.
Co to są hydraty węglowodorów
Hydraty-związki chemiczne-uwodnione węglowodory: np. CH4*6H2O(krystalohydraty)-hydrat metanu. Występują bardzo często w wiecznej zmarzlinie(Syberia), jest to bardzo obfite źródło gazu-1m3 hydratu-170m3 metanu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)