Bankowość elektroniczna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bankowość elektroniczna-opracowanie - strona 1 Bankowość elektroniczna-opracowanie - strona 2 Bankowość elektroniczna-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Bankowość elektroniczna (e-banking) jest formą usług, polegającą na umożliwieniu uprawnionego dostępu do rachunku bankowego za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, telefonu, terminalu i linii telekomunikacyjnych. W zależności od umowy zawartej przez klienta z bankiem bankowość elektroniczna umożliwia wykonywanie operacji pasywnych (tylko pozyskiwanie informacji np. sprawdzanie salda i historii rachunku, itp.) lub też aktywnych (wykonywanie operacji, np. dokonanie płatności czy też polecenia przelewu, założenie lokaty terminowej, itp.). Podstawowymi elementami zapewniającymi funkcjonowanie systemu bankowości elektronicznej są: - sprzęt (hardware), - oprogramowanie (software), - systemy transmisji/przekazu, - użytkownicy. Podstawową cechą bankowości elektronicznej jest wykorzystywanie sieci telekomunikacyjnej w celu świadczenia usług bankowych,. Do powszechnie dostępnych kanałów komunikacji klienta z bankiem należą sieci „zamknięte” i „otwarte”. Sieci zamknięte ograniczają dostęp uczestników (instytucje finansowe, klienci, sprzedawcy i inni dostawcy usług), który wyznaczony jest zakresem umowy członkowskiej. W przypadku sieci otwartych (Internet) takie ograniczenia nie występują.
Usługi bankowości elektronicznej można podzielić na 3 rodzaje: 1 bankowość terminalową (operacje dokonywane za pomocą kart płatniczych), 2 bankowość internetową (operacje wykonywane za pomocą sieci Internet), 3 bankowość telefoniczną (operacje wykonywane przy użyciu telefonów stacjonarnych oraz komórkowych). Jakość usług bankowości elektronicznej, w tym bankowości internetowej ma bardzo duży wpływ na reputację banku, dlatego banki na bieżąco usprawniają stosowane systemy bezpieczeństwa. Niemniej jednak nie da się w pełni uchronić klienta przed niebezpieczeństwem kradzieży środków pieniężnych z jego konta. Karta płatnicza może być używana wyłącznie przez osobę, której dane identyfikacyjne zostały umieszczone na karcie. Istnieje jednak możliwość określenia w umowie o kartę
płatniczą, że karta będzie też używana przez innego użytkownika. Umowa taka musi wówczas określać sposób korzystania z karty przez tego użytkownika.
W Polsce jest kilka instytucji monitorujących rynek bankowości elektronicznej. Dane, dotyczące kart płatniczych zbiera26 Narodowy Bank Polski (NBP), a z kolei dane dot. usług bankowości elektronicznej - ale tylko w odniesieniu do bankowości internetowej ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz