To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Korzenie geografii politycznej - arystotelesowski model państwa doskonałego, Herodot, Platon, Strabon (ponad 2 tys. lat historii); Brak 1 definicji (skąd my to znamy ? ) - JEDNAK zgodność co do 2 atrybutów GP - proces polityczny i przestrzeń 3 zakresy tematyki GP: Badanie obszarów politycznych
Badania nad państwem
Współczesna GP - uwzględnia podejście behawioralne do procesów politycznych Ad.1 BADANIE OBSZARÓW POLITYCZNYCH: Podstawowy problem - powiązanie polityki ze środowiskiem naturalnym (z przestrzenią)
ARYSTOTELES - model państwa tworzony w oparciu o badania zależności pomiędzy ludnością, a terytorium przez nią zamieszkanym; podejście deterministyczne (czynniki geograficzne, przyrodnicze, np. klimat determinują funkcjonowanie państwa)
STRABON - grecki geograf i podróżnik; etnocentryk (tak jak Arystoteles); wiara w swoją ojczyznę jako w tę, która ma idealne warunki przyrodnicze (klimat) i stosuje najlepszą technikę rządzenia
Po upadku Rzymu i wzroście wpływów chrześcijaństwa - zastój w rozwoju GP w Europie
Świat muzułmański - Abn ibn Chaldun ( XIV w.)
Średniowiecze i renesans - powrót do myśli Arystotelesa i Strabona + nowe akcenty - pogląd, że światem i społeczeństwem rządzi wola Boża (J. Bodin - XVI w.)
Monteskiusz - XVII - XVIII w. - duże znaczenie krajobrazu i klimatu w formowaniu systemów rządów ( „O duchu praw” - determinizm geograficzny)
G. Buffon - XVIII w. - bardziej demokratyczny i liberalny - odrzucał determinizm; mówił o wpływie człowieka i środowiska: „cała przestrzeń Ziemi nosi dziś na sobie mocy ludzkiej, która jakkolwiek podlega naturze, często uczyniła więcej niż ona” - podejście bliskie współczesnej nauce francuskiej
Koniec XIX w. - Ritter - Niemiec - cykliczna teoria rozwoju państwa (jak ibn Chaldun) + analogia do rozwoju organizmu
Termin GP - po raz pierwszy w XVIII wieku - w pracach Turgota i Kanta Ad. 2 - BADANIA NAD PAŃSTWEM XIX w. - ścieranie się poglądów racjonalistycznego indeterminizmu i determinizmu
RI = posybilizm francuski upatruje przyczyn kształtowania się stosunków społecznych i politycznych w woli jednostek; w konsekwencji zakłada demokrację; państwo i społeczeństwo jest tworzone z woli jednostek (umowa społeczna) i jest rządzone według tej woli (Francja - zamiłowanie do analiz monograficznych; szczegółowa analiza wew. Struktury narodu „prowincji” geograficznych; droga, granica, stolica; „ ramy i granice są ważne, ale nie najważniejsze, duże znaczenie ma psyche= dusza narodu i ją przede wszystkim trzeba badać”)
D. - kształt stosunków społ. I polit. niezależny od woli jednostek; determinizm teokratyczny - upadek i powstanie państwa jest dziełem Boga; determinizm przyrodniczy - przyczyną powstania i rozwoju państwa są warunki naturalne *warunki geograficzne, albo rasa - warunki biologiczne (Niemcy - determinizm niemiecki - skłonność do wielkich syntez; zwrócenie uwagi na stosunki międzypaństwowe; Ratzel - zjawiska społeczne są uwarunkowane geograficznie - „ziemia to trwała podstawa temperamentów, zmiennych aspiracji ludzkich i kieruje losami ludów ze ślepą brutalnością; Darwin i jego teoria ewolucji; porównywanie państwa do organizmu biologicznego; „państwo organiczne” - tak jak organizm potrzebuje pożywienia w postaci przestrzeni życiowej - Lebensraum i surowców; państwa stale o nie współzawodniczą; przechodzą okres młodości, dojrzałości i starości - tak jak organizmy - 1896r.
(…)
… i surowców; państwa stale o nie współzawodniczą; przechodzą okres młodości, dojrzałości i starości - tak jak organizmy - 1896r. 7 PRAW ROZWOJU PAŃSTWA U RATZLA; okres imperializmu niemieckiego - łączenie działalności politycznej z badaniami naukowymi)
KJELLEN - 1864 - 1922 - szwedzki germanofil „przedmiotem geopolityki nie jest ziemia, lecz zawsze ziemia przeniknięta polityczną organizacją”; terytorium to „ciało państwa”, dlatego jest ważniejsze od ludności; BIOLOGICZNO - ORGANICZNA TEORIA KJELLENA - stawianie na pierwszym miejscu państwa jako jedności geograficznej - Niemcy po I WŚ (ale też Włochy i Japonia) - geopolityka jako „dziecko przewrotu wojennego i klęski”; 1919 r. - utworzono w Niemczech szkołę geopolityków, kierowaną przez generała Haushofera - mapy i publikacje usprawiedliwiające niemiecki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)