To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
AUTONOMIA REPREZENTACJI I FIKCYJNOŚĆ REFERENCI Znak jest odbiciem głębszej rzeczywistości.
Znak zaczyna przesłaniać i wynaturzać rzeczywistość.
Znak maskuje brak związku między nim a rzeczywistością.
Znak traci wszelkie związki z rzeczywistością.
HIPERTEKST “Rzeczywistość wytwarzana jest ze zminiaturyzowanych komórek, matryc, jednostek pamięci, z oprogramowania - i może być z ich pomocą reprodukowana nieskończoną ilość razy. Nie musi byc racjonalna., gdyż nie odnosi się już do żadnej idealnej bądź negatywnej instancji. Jej charatker jest wyłącznie operacyjny. W istocie, ponieważ nie osłania jej już żadna strefa wyobrażenia, nie jest to już żanda rzeczywistość, a hiperrzeczywistość, produkt promieniotwórczej syntezy komtinatorycznych modeli, zachodzącej w pozbawionej atmosfery hiperprzestrzeni.”
HIPERRZECZYWISTOŚĆ rzeczywistość pozbawiona źródła i realności
“Nie sposób już dostrzeć do niezapośredniczonego jej poziomu, do tego, co absolutnie rzeczywiste”
Obalenie rzeczywistości i iluzji
NARRACJA E. Beneviste “Problemy jezykoznawstwa” - różnica między dyskursem a narracją DYSKURS - subiektwyność, mowa w konkretnej sytuacji, użycie 1 os. NARRACJA - opowiadanie o jakimś zdarzeniu w czasie przesłym, użycie os. 3
Nie istenieje wypowiedź czysto dyskursywna bądź cyzsto narracyjna. Dyskurs i narracja się przeplatają.
Szukanie pierwotnej, najprostrzej formy wypowiedzi - folklor.
MIT - opowiada to tym, “co stało się na samym początku”. Mity krążą praktycznie po każdym społeczeństwie. Mają funkcję terapeutyczną, porządkującą. Wprowadzają ład do chaotycznej rzeczywistości - tłumaczą rzeczy niezwykłe, niezrozumiałe, trudno wytłumaczalne. Mit jest zarazem najbardziej archaiznczą fromą narracji, któa jest najstarszą formą komunikacji.
Arystoteles - mythos - układ, konfiguracja zdarzeń, narracja jest właśnie pewną sekwencją zdarzeń.
W utworze literackim ukłąd zdarzeń nie jest przypadkowy, tworzy logiczną całośż zwaną (wg Arystotelesa) ingrygą.
INTRYGA - nosi w sobie zamierzony cel, układ jest fatalistyczny tzn. ma w sobie pewne zwieńczenie, cel; jest układem linearnym, chronologicznym.
XX WIEK: WŁADIMIR PROPP - “Morfologia bajki”. Odwołując się do folkloru bajek rosyjskich poszukiwał wspólnych dla około 200 bajek i odkrył 31 funkcji wspólnych. Stworzył model bajki stosując owe 31 funkcji zachowań i działań bohaterów.
ALGIRDAS GREIMAS - “Semantyk strukturalna”. Twierdził, że model Proppa można uprościć, sprowadzając go do kilku elementów (uznał, że należy zwrócić większą uwagę na podmiot działań, który nazwał
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)