Aspekt czasowy, terytorialny i personalny obowiązywania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1512
Wyświetleń: 5957
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aspekt czasowy, terytorialny i personalny obowiązywania - strona 1

Fragment notatki:


ASPEKT CZASOWY, TERYTORIALNY I PERSONALNY OBOWIĄZYWANIA ASPEKT CZASOWY - norma obowiązuje w okresie od jej wejścia w życie do uchylenia. Wyjście w życie
z momentem ogłoszenia w oficjalnym dzienniku promulgacyjnym albo w momencie późniejszym, który sama określa - po określonym vacatio legis. Vacatio legis - czas miedzy ogłoszeniem a wejściem w życie, stosowane po to, by przygotować się do stosowania aktu i dać organom stosującym możliwość zapoznania się z jego treścią. Trwa od 2 tygodni do roku. Ustawy czasowe (epizodyczne) - akty normatywne podające datę, z którą przestają obowiązywać.
Moc wsteczna (retroaktywna) - akty normatywne stosuje się do wydarzeń mających miejsce przed wejściem ich w życie. Jest to wyjątek od zasady lex retro non agit - prawo nie działa wstecz
ASPEKT TERYTORIALNY - akty prawa wewnętrznego obowiązują tylko na terytorium danego państwa, w przypadku państw federalnych i aktów prawa terenowego (miejscowego) mogą one obowiązywać także tylko na części terytorium państwa Do terytorium państwa zalicza się:
Terytorium lądowe
Terytorium powietrzne
Terytorium morskie (wody wewnętrzne oraz morze terytorialne maksymalnie do 12 mil) ASPEKT PERSONALNY - akt normatywny obowiązuje wszystkie podmioty znajdujące się na terytorium danego państwa (również obcokrajowców) z wyłączeniem osób z immunitetami dyplomatycznymi, prawo danego państwa obowiązuje jego obywateli także za granicą.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz