Aminokwasy nie występujące w białkach - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aminokwasy nie występujące w białkach - wykład - strona 1 Aminokwasy nie występujące w białkach - wykład - strona 2

Fragment notatki:

AMINOKWASY NATURALNIE NIE WYSTĘPUJĄCE W BIAŁKACH - CHARAKTERYSTYKA I ZNACZENIE BIOLOGICZNE.
Przykłady niebiałkowych aminokwasów naturalnych
Aminokwasy niebiałkowe stanowią liczną i różnorodną grupę związków, które nigdy nie występują w białkach, natomiast pełnią inne ważne biologicznie funkcje.
Wszystkie aminokwasy, które nie są a-aminokwasami należą do aminokwasów niebiałkowych, jak np. b-alanina i kwas g-aminomasłowy (GABA).
b-Alanina w organizmie ssaków powstaje podczas przemian zasad pirymidynowych. Alanina pełni kluczową rolę w cyklu glukozowo-alaninowym, czyli procesie przenoszenia azotu pomiędzy mięśniami a wątrobą, a także stanowi ważny substrat w procesie glukoneogenezy (proces „tworzenia” glukozy ze związków niecukrowych). Odpowiednia jej dostępność wpływa korzystnie na przebieg procesów energetycznych, zwłaszcza w okresie trwania wysiłku fizycznego.
Kwas g-aminomasłowy (GABA) powstaje z glutaminianu w mózgu. Pełni rolę hamującego neuroprzekaźnika w synapsach, który stymuluje otwieranie kanałów chlorkowych w błonie postsynaptycznej. W ten sposób utrzymuje wysoką ujemną wartość potencjału błonowego komórki postsynaptycznej, utrudniając wytworzenie potencjału czynnościowego.
Aminokwasy niebiałkowe mogą pełnić rolę metabolitów pośrednich w przemianach biologicznie ważnych dla organizmu. ORNITYNA - aminokwas nie występujący w białkach ,rozpuszcza się w wodzie i alkoholu-jest substancją krystaliczną. Ornityna pobudza syntezę i sekrecję hormonów anabolicznych. (somatotropiny i insuliny)podobnie jak większość aminokwasów. Oznacza to, że w organizmie następuje nieustanna konwersja enzymatyczna wolnej argininy w ornitynę i odwrotnie. Istnieje pogląd że ornityna i arginina działają synergicznie, dlatego często występują razem.
CYTRULINA - aminokwas endogenny nie budujący białek, powstaje w organizmie ludzkim z ornityny po przyłączeniu przez nią grupy karbamoilowej w reakcji katalizowanej przez enzym karbamoilotransferazę ornitynową. Odpowiednia dostępność cytruliny jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu cyklu mocznikowego, a sprawny jego przebieg umożliwia eliminację ubocznego produktu metabolizmu aminokwasów - amoniaku, co nabiera dodatkowego znaczenia na dietach wysokobiałkowych.
TYROZYNA - jest obok trójjodotyroniny, podstawowym hormonem tarczycy. Wyjściowym substratem do produkcji tyroksyny jest aminokwas - tyrozyna. Produkowany i magazynowany przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Tyroksyna pobudza procesy utleniania w tkankach, pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycie przez komórki. Zwiększa także wydzielanie i efekty działania somatotropiny i glikokortykoidów, wpływa na czynność gruczołów płciowych.


(…)

… biologiczne. HOMOCYSTEINA - (kwas 2-amino-4-merkaptomasłowy) jest zarówno produktem demetylacji metioniny, jak również metabolitem pośrednim biosyntezy metioniny. Z przemian cysteiny powstaje tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy), występująca w żółci w połączeniu z kwasami żółciowymi.
HOMOSERYNA - jest związkiem pośrednim podczas biosyntezy trzech aminokwasów egzogennych: metioniny, izoleucyny i treoniny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz