Allelopatia, sem V

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Allelopatia, sem V - strona 1 Allelopatia, sem V - strona 2

Fragment notatki:

Allelopatia
Jest to zjawisko polegające na wydzielaniu do środowiska przez rośliny- donory substancji chemicznych, które modyfikują procesy wzrostu i rozwoju roślin- akceptorów. Modyfikacja ta może mieć zarówno charakter inhibicyjny, jak i stymulacyjny. Potencjał allelopatyczny- oznacza zdolność danego związku chemicznego, bądź wyciągu z tkanek roślinnych, do hamowania kiełkowania nasion, albo hamowania wzrostu rośliny testowej. Najczęściej obserwowalnym skutkiem działania allelozwiązków jest:
- zahamowanie wzrostu roślin
- opóźnienie ich rozwoju
- spadek plonowania
Źródła allelozwiązków:
Nasiona- zawierają liczne inhibitory, które zabezpieczają je przed gniciem, a jednocześnie kontrolują termin ich kiełkowania poprzez narzucenie spoczynku bezwzględnego
Owoce- zawierają inhibitory, które odgrywają ważna rolę w kiełkowaniu nasion. Przykładem jest łupina orzecha
Liście- są najbogatszym źródłem związków, w których występują w największych ilościach i najszerszym spektrum jakościowym
Korzenie- roślin również zawierają niektóre inhibitory, ale występują one w stężeniach znacznie niższych aniżeli w liściach, wyjątek stanowią korzenie lucerny będące głównym źródłem saponiny. Związki te uwalniają po hydrolizie aglikony, wśród których najwyższą toksycznością cechuje się kwas medikagenowy. Uwalnianie związków allelopatycznych:
Utlenianie- ulegają głównie olejki eteryczne należące do terpenoidów. Związki te mogą być absorbowane przez tkankę okrywającą sąsiednich roślin bezpośrednio z atmosfery lub w formie zagęszczonej- z wodą. Możliwa jest też ich absorpcja na powierzchniowych warstwach gleby, z przechodzą do roztworu glebowego i stamtąd pobierane SA przez rośliny- akceptory.
Ługowanie- tą drogą z nadziemnych części roślin, pod wpływem deszczu lub kropel rosy. Zmywana jest w dużych ilościach szeroka gama związków o dużym znaczeniu ekologicznym. Ługowaniu podlegają takie związki jak: węglowodany, substancje pokarmowe, glikozydy, alkaloidy, flawonoidy, wiele kwasów organicznych, duże ilości związków fenolowych. Eksudacja- funkcjonuje w systemie korzeniowym. Związki organiczne z nienaruszonych korzeni nie są masowe. Znaczenie ekologiczne tego zjawiska jest raczej drugorzędne, ponieważ ogranicza się wyłącznie do ryzosfery.
Rozkładanie się resztek roślinnych- podczas rozkładu resztek roślinnych na skutek destrukcji tkanek, następuje uwalnianie i stosunkowo szybkie wymywanie do gleby składników roślinnych, z których wiele wykazuje aktywność biologiczną. Oddziaływanie allelopatyczny w agrofitocenozach- w układzie ekologicznym chwast- roślina uprawna allelopatia odgrywa ważną rolę w trojaki sposób:

(…)

…, z których wiele wykazuje aktywność biologiczną. Oddziaływanie allelopatyczny w agrofitocenozach- w układzie ekologicznym chwast- roślina uprawna allelopatia odgrywa ważną rolę w trojaki sposób: - jako czynnik wpływający na zmiany w składzie gatunkowym flory segetalnej ; - jako sposób oddziaływania chwastów na rośliny uprawne i ich produktywność
- jako możliwe narzędzie regulacji zachwaszczenia
Możliw sposoby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz