Aktywność ruchowo adaptacyjna u kobiet w okresie ciąży

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aktywność ruchowo adaptacyjna u kobiet w okresie ciąży - strona 1 Aktywność ruchowo adaptacyjna u kobiet w okresie ciąży - strona 2 Aktywność ruchowo adaptacyjna u kobiet w okresie ciąży - strona 3

Fragment notatki:


Aktywność ruchowo adaptacyjna u kobiet w okresie ciąży P
oczątek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Gdy kobieta potwierdzi swoją ciążę przy pomocy testu ciążowego, badania krwi lub badania ginekologicznego, jest już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży, a więc pierwszy miesiąc ma już za sobą. Są różne podziały czasu trwania ciąży, możemy ją liczyć w tygodniach, miesiącach lub trymestrach. Zazwyczaj prawidłowo przebiegająca, donoszona ciąża trwa 40 tygodni, co odpowiada dziewięciu miesiącom lub trzem trymestrom. I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży - pierwszy trymestr to 1, 2 i 3 miesiąc ciąży. II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży - drugi trymestr to 4, 5 i 6 miesiąc ciąży. III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu czyli 40 tygodnia ciąży - trzeci trymestr to 7, 8 i 9 miesiąc ciąży.
Każdy 3-miesięczny okres jest inny. W czasie pierwszego trymestru formują się główne narządy dziecka. W drugim trymestrze dziecko rozwija się i doskonali, jego ruchy stają się wyraźnie wyczuwalne. W trzecim trymestrze dziecko rośnie i przygotowuje się do przyjścia na świat. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie ciąży Wzrost poziomu hormonów w okresie ciąży powoduje zmiany prawie we wszystkich ważnych narządach wewnętrznych. Zmiany te są konieczne do utrzymania i pielęgnowania nowego życia. Relacja pomiędzy matką a rozwijającym się w jej łonie dzieckiem jest relacją dwustronną. Dziecko jest aktywnym "współlokatorem". Bierze czynny udział w procesie własnego rozwoju. Układ krwionośny W krwioobiegu przeciętnej kobiety, która nie jest w ciąży, znajduje się około 5 litrów krwi. Podczas ciąży objętość krwi wzrasta o blisko 1,5 litra. Objętość stopniowo wzrasta od 10 tygodnia, osiągając maksimum w trzecim trymestrze. Tej dodatkowej ilość krwi potrzebuje macica i łożysko (około 25%), pozostałą część wykorzystują piersi, dziąsła i inne organy. Płuca W czasie ciąży płuca muszą pracować intensywniej, by utrzymać należyty poziom tlenu we krwi. Aby zatem krew była regularnie zaopatrywana w odpowiednią ilość tlenu, aktywność na świeżym powietrzu i ćwiczenia oddechowe powinny stać się częścią codzienności w czasie ciąży. Serce Ponieważ w ciąży rośnie objętość krwi, serce musi pracować bardziej intensywnie. Pod koniec drugiego trymestru obciążenie mięśnia sercowego zwiększa się o 40%. Krążenie jest ukierunkowane głównie na macicę, ale także na nerki i skórę . Nerki Muszą przefiltrować i oczyścić o 50% więcej krwi niż normalnie. W efekcie cała praca nerek staje się bardziej wydajna, ciało o wiele szybciej niż dotychczas pozbywa się produktów przemiany materii takich jak mocznik i kwas moczowy


(…)

…, podobnego do hipnozy. Stan ten ułatwia wyłączenie korowej-racjonalnej części mózgu, dzięki czemu kontrolę nad ciałem może przejąć autonomiczny układ nerwowy. W konsekwencji kobieta może całkowicie porzucić swoje ego i wyjść poza własne ograniczenia, dzięki czemu dochodzi do całkowitego rozwarcia, uwolnienia dziecka i powitania go z radością. W kulminacyjnym momencie porodu, kiedy dziecko…
… produkowanych podczas porodu, a także emocjonalna głębia przeżycia wywołanego bólem, stymulują układ limbiczny w pierwotnym mózgu, odpowiedzialny za funkcje emocjonalne. Endorfiny zatem wyzwalają w kobiecie „stan wrażliwości" na narodzenie się dziecka. Pozwalają jej skoncentrować wszystkie instynkty i zmysły na nadchodzącym porodzie, umożliwiając powitanie dziecka w stanie głębokiej nieświadomości, poprzez…
… temu poród może być mniej bolesny i po prostu znacznie szybszy. Pomagają też pozbyć się wielu ciążowych dolegliwości - na przykład bólu pleców, problemów z zaparciami i obrzękami. Systematyczne ćwiczenia poprawiają nie tylko sprawność fizyczną ciężarnej, ale też jej samopoczucie i kondycję psychiczną. Ruch dobrze wpływa na sen, reguluje pracę serca, płuc, mięśni i stawów, poprawia apetyt, korzystnie…
… do stosowania ćwiczeń fizycznych są: krwawienia w ciąży, nadciśnienie,
cukrzyca, niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia,
zapalenie nerek w ciąży,
infekcje bakteryjne i wirusowe, anemia,
zagrożenie przedwczesnym porodem, ciąża mnoga,
poronienia poprzednich ciąż,
choroby serca.
Sporty urazowe są zabronione!
W ciąży zabronione są wszelkie sporty urazowe - jazda konna, jazda na nartach, gry zespołowe…
… produkcję katecholamin, które, jeśli są produkowane skokowo, wyzwalają paradoksalną reakcję produkcji oksytocyny, stymulując jednocześnie produkcję endorfin. Ten proces rozpoczyna stopniowe nasilanie się siły skurczy, którym towarzyszy wzrost tolerancji bólu. Z drugiej strony, jeśli katecholaminy nie są produkowane skokowo, a w sposób ciągły, hamują produkcję oksytocyny i endorfin. Może to skutkować…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz