6 cech populizmu i jego odmiany - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2730
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
6 cech populizmu i jego odmiany - wykład - strona 1

Fragment notatki:

6 cech populizmu:
Wrogie nastawienie do polityki przedstawicielskiej, nieufność; pokusa na wprowadzenie demokracji bezpośredniej.
Utożsamienie się z matecznikiem - wyobrażona kraina, w której żyją moralnie zdrowi ludzie, którzy są naturalną tkanką narodu. My się z tym utożsamiamy.
Brak rdzennych wartości. Nie ma jednego rejestru wartości. Populizm nie jest z gruntu nacjonalistyczny. Nie jest związany z tradycją partii narodowo radykalnych.
Populizm jest reakcją na poczucie ostrego kryzysu
Populizm ma charakter przejściowy. Populizm wybucha i przygasa. Nie jest stałym elementem.
Kameleonowa natura, przeobrażenia fizyczne. Nabywanie nowych twarzy.
Odmiany populizmu starego typu (agresywne w działaniach i słowach, półlegalne środki):
Populizm protestu - buduje barykady, protesty. Ma podłoże ekonomiczno - społeczne. Krzywda, hasło, określenie grup społecznych czy robotniczych. Bunty ludowe.
Populizm tożsamościowy - zdrada w aspekcie i wymiarze narodowym. Zdrada racji narodowych. Sentymenty i postawy nacjonalistyczne. Populizm nowoczesny:
Miękki populizm - jest ugrzeczniony, miła i łagodna atmosfera konwersacji. Postpolityka (pluralizm kulturowy) - nastawiony na szarego człowieka, na wzrost w sondażach; apeluje do zdrowego rozsądku; liczy się spokój i dobrobyt.
Populizm nowy, starego typu:
TEA PARTY - nabijanie szarego człowieka w butelke rodzi sprzeciw; założenie, że jesteśmy oszukiwani przez wszystkie instytucje, nie tylko rządowe.
E. Laclau - nowa definicja populizmu - to, co polityczne, musi być w oczywisty sposób jednocześnie populistyczne (to co polityczne - walka w przestrzeni publicznej; to co populistyczne - mobilizacja ludzi w ruchy społeczne).
Sposoby formowania opinii publicznej:
Skala historyczna - proces historyczny, w którym problemem jest kształtowanie opinii publicznej w sensie jej narodzin, wytwarzania. Konstytuowanie opinii publicznej. Od lat 30. króluje opinia sondażowa, odpytywanie ludzi (OP jest efektem policzenia jednostkowych głosów); wg Herbst jest to III rodzaj.
Skala krótkookresowa - za pomocą takiej a nie innej kampanii, kandydat traci w słupkach, a inny zyskuje. Krótki czas. Agenda Setting (ustalanie co ważne, a co nie) i ramowanie życia publicznego (framing - jak ludzie mają myśleć).
Infrastruktury opinii publicznej - forma i treść nastroju publicznego (S. Herbst):
Publiczność=Elita - spotyka się w salonach. Czyta bardzo trudne książki i eseje (SALON+KSIĄŻKA). Publiczność=Grupy - związane są z określonymi partiami politycznymi. Masowe gazety, tanie. Nowe środki przekazu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz