Ważne pojęcia związane z opinią publiczną-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ważne pojęcia związane z opinią publiczną-opracowanie - strona 1 Ważne pojęcia związane z opinią publiczną-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Ważne pojęcia związane z opinią publiczną
Oratoryka - Wyrażanie opinii bezpośrednio widząc osoby do których przemawiamy. Pierwotna forma wyrażania opinii publicznej w bezpośrednim kontakcie. Formuła miasta-państwa. Przestrzeń, na której spotykają się obywatele. Miejsce do daleko idących manipulacji. Królestwo przekonywania niekoniecznie za pośrednictwem dobrych argumentów. Literatura filozoficzna: główny wątek to rozróżnienie na pochlebstwa i retorykę a z drugiej strony i mówienie prawdy. Błąd moralny to pochlebstwo(służy przypodobaniu się komuś, nie służy wymianie istotnych informacji). Oprócz retoryki były także inne sposoby wyrażania opinii, formy zgromadzenia polegające na zjeżdzaniu się ludzi z różnych miast-państw. Druk - z jednej strony technika, a z drugiej jedno z najbardziej istotnych wydarzeń cywilizacji europejskiej. Odrywa nadawce od odbiorcy. Druk umożliwia odbiór indywidualny. Druk czyni także, że odbiór treści jest prywatny.
Tłumy - zamieszki uliczne, parady uliczne, zachowania rytualne, przemarsze, manifestacje. Bachtin - karnawalizacja - prąd w kulturze, który jest formą buntu. Opieranie się na drwinie wobec kultury ugrzecznionej. Wyrażanie niezgody, krytyki społecznej, forma polemiki publicznej. Forma kulturowej kreatywnośći. Radykalne, ostre przeciwstawienie się innej części kultury uznawanej za sztuczną, nieprawdziwą. Petycje - związane z zachowaniami tłumnymi, związane z korowodami, z publicznym przemarszem ludzi do adresata(władzy), zachowanie, które ma charakter związany z formą przeciwu, z wyrażaniem opinii, która jest sprzeczna z opinią ludzi sprawujących władze.
Salony - ustalowane w kulturze francuskiej. Istotną rolę odgrywały salony zakładane przez kobiety. (salony literackie) Salony kobiece związane z d'Epinay. Salony kobiece odbywały się w tzw. Ruelle. Omawioano litereature bądź politykę. Tam gdzie uczestniczyli mężczyźni chodziło o debatowanie, spieranie się. W Anglii odpowiednikiem salonów stały się kawiarnie. Przy kawie odbywały się rozmowy, które miały swoje odwierciedlenie w gazetach. Sposób wyrażania opinii nie jest ustrukturalizowany. Ruchy rewolucyjne i strajki - są nastawione na rodzaj zamachu publicznego. (rewolucja franc.) Zasadniczna przemiana to powszechne wybory. Istotny moment do wyrażania opinii, identyfikowane z agregatem indywidualnych decyzji poszczególnych osób. Wiąże to się ze znaczeniem woli ogólnej. Teraz okazuje się, że wola zbiorowa to abstrakcyjny konstrukt. Współcześnie chęć odpytywania ludzi. Słomiane sondaże - możliwość przewidywania wyników wyborczych. Sondaże były organizowane w pociągach.

(…)

… i redaktorzy różnie traktują listy, dokonuje się selekcji, jedne listy są publikowane a inne nie.
Informacje dotyczące czytelnictwa gazet, słuchalności radia, oglądalności telewiji - Nowoczesna metoda przyglądania się temu czego chce społeczeństwo. To co chce oglądać społeczeństwa. Sam fakt oglądania to wykaz społeczeństwa. Jakie gazety sprzedają się w danym środowisku. Związane jest to silnie z tym czego…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz