Źródła prawa ubezpieczeń społecznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 735
Wyświetleń: 3472
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła prawa ubezpieczeń społecznych - strona 1 Źródła prawa ubezpieczeń społecznych - strona 2 Źródła prawa ubezpieczeń społecznych - strona 3

Fragment notatki:

ŹRÓDŁA PRAWA UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
I. Krajowe
II. Uniwersalne
III. Regionalne
Krajowe
Art. 87 Konst. źródłami prawa powszechnie obowiązującego w Polsce są: Konstytucja, ratyfikowane umowy międzynarodowe, ustawy, rozporządzenia. Te same źródła funkcjonują w ramach źródeł prawa ubezpieczeń społecznych. Nie ma źródeł szczególnych.
Ustawy:
1. Ustawa z 13.X.1998 o systemie ubezpieczeń społecznych
2. Ustawa z 17.XII.1998 o emeryturach i rentach z FUS
3. Ustawa z 25.VI.1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
4. Ustawa wypadkowa z 30.X.2002
Cechy charakterystyczne norm zabezpieczenia społecznego:
1. Są to nomy ius cogens. Nie przewiduje się autonomii woli stron.
2. Nie występują klauzule generalne.
3. Obwiązuje ścisła wykładnia norm. Nie stosuje się rozumowania per analogiam.
Konstytucja:
Art. 67 ust. 1 obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy, ze względu na chorobę, inwalidztwo, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pojęcie „inwalidztwo” przestało w 1997 roku funkcjonować w ustawodawstwie. Zakres ubezpieczenia społecznego określa ustawa, co uniemożliwia występowanie z roszczeniami windykacyjnymi przeciwko państwu. Konstytucja wyznacza minimalny poziom ochrony, poniżej którego zejść nie można, lecz możliwe jest rozszerzenie takiej ochrony.
Art. 67 ust. 2 obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formę określa ustawa.
Wbrew własnej woli - traci pracę w sposób przez siebie niezawiniony, tzn. nie rozwiązał umowy o pracę za porozumieniem stron.
Nie ma innych środków do życia - ustawa obowiązująca milczy na temat tego, czy bezrobotny ma nie mieć środków do życia. Jest to zabezpieczenie dla państwa w razie złej sytuacji finansowej.
Art. 68 ust. 1 każdy ma prawo do ochrony zdrowia (nie tylko obywatel).
Ratyfikowane umowy międzynarodowe:
Z art. 89 Konstytucji wynika, że wszystkie umowy międzynarodowe, które dotyczą praw i obowiązków obywateli wymagają ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Ratyfikowana umowa międzynarodowa jest ogłaszana w „Dzienniku Ustaw” i stanowi część krajowego porządku prawnego i może być bezpośrednio stosowana. Jeżeli jej treści nie da się pogodzić z ustawą zwykłą, to pierwszeństwo stosowania ma ta umowa. Polska zawarła umowy m.in. z Czechosłowacją, Mołdawią, Kanadą, USA.
Umowy zawarte z członkami UE od 1.V.2004 zostały uchylone - art. 6 Rozporządzenia 1408 z 1971 roku. Każdy kraj członkowski w dziedzinie zabezpieczenia społecznego zachowuje niezmieniony i swobodnie rozwijany system zabezpieczenia społecznego. Nie przewiduje się ujednolicenia tych systemów, co jest związane ze zróżnicowanym poziomem rozwoju gospodarczego państw członkowskich i odrębną tradycją w tej mierze.

(…)

… roku. W związku z tą konwencją powołano Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego można się odwołać w sytuacji, gdy obywatel państwa członkowskiego uznaje, że prawa człowieka zostały naruszone. Akty RE w dziedzinie zabezpieczenia społecznego:
I. Tymczasowe konwencje w dziedzinie zabezpieczenia społecznego z 1953 r.
II. Europejski kodeks zabezpieczenia społecznego z 1964 r.
III. Europejska konwencja o zabezpieczeniu społecznym z 1972 r.
IV. Europejska Konwencja o statusie prawnym pracownika migrującego z 1977 r.
Akty te nie weszły w życie.
V. Europejska Karta Społeczna z 1961 r. Opisuje ona podstawowe prawa pracownika, obywatela. Wymaga ratyfikacji albo 10 artykułów spośród 19, albo 45 ustępów, przy czym każde państwo musi ratyfikować co najmniej 5 artykułów należących do rdzenia karty. Do rdzenia Karty…
… wojen i ich skutków.
Uniwersalne
Normy wydawane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Jest to struktura, która została powołana w 1919 roku i była wyspecjalizowanym organem Ligi Narodów. MOP charakteryzuje się oparciem na zasadach:
1. Uniwersalności - każde państwo-członek ONZ może przystąpić do MOP pod warunkiem, że zgodzi się przestrzegać zobowiązań określonych w konstytucji MOP.
2. Trójstronności…
… stopniu ratyfikować. Można częściowo ratyfikować postanowienia i tylko nimi być związanym. Najważniejsze konwencje:
1. Konwencja nr 121 z 1964 r. w sprawie świadczeń w razie wypadków i chorób zawodowych.
2. Konwencja nr 128 z 1967 r. w sprawie świadczeń na wypadek inwalidztwa, starości oraz śmierci żywiciela.
3. Konwencja nr 130 z 1969 r. o pomocy leczniczej i świadczeniach w razie choroby…
… zobowiązana jest przesłać należny mu zasiłek w ślad za nim do tego państwa, w którym poszukuje pracy. Poszukiwanie pracy na terytorium innego państwa nie może być dłuższe niż 3 miesiące (wydłużenie tego terminu do 6 miesięcy jest na etapie vacatio legis). Jeśli nie wróci przed upływem tego terminu, to traci prawo do pozostałej części zasiłku.
Rozporządzenie ma charakter bezwzględnie obowiązujący i wiąże…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz