Rada Europy w dziedzinie zabezpieczenia społecznego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada Europy w dziedzinie zabezpieczenia społecznego - strona 1 Rada Europy w dziedzinie zabezpieczenia społecznego - strona 2

Fragment notatki:

# RADA EUROPY - to regionalny organ międzynarodowy powstały w 1949 roku w Strasburgu, założona została przez 10 państw Europy. Jej celem jest podejmowanie wszelkich działań w celu przestrzegania, obrony i rozwijania praw państw członkowskich, popieranie demokracji parlamentarnej, popieranie pluralizmu społecznego oraz działania na rzecz wprowadzenia rządów prawa.
Państwa KDL-u nie mogły przystąpić do Rady Europy
 
Polska przystąpiła do Rady Europy w 1991. Liczba członków stale ulega zwiększeniu: w 1992 były 23 państwa, w 2002 już 41 państw.
 
Rada Europy wydaje bardzo dużą liczbę traktatów dotyczących naszej dziedziny, np.:
1.  tymczasowa konwencja
            - o zakresie zabezpieczenia społecznego z 1953
            - dot. świadczeń długoterminowych
            - dot. świadczeń krótkoterminowych
2. Europejski Kodeks Zabezpieczenia Społecznego z 1964 roku, zrewidowany w 1990, dot. dość wysokich standardów w zabezpieczeniu społecznym
3. Europejska Konwencja o zabezpieczeniu społecznym
4. Europejska konwencja o statusie praw pracowników migrujących
5. Europejska Karta Społeczna z 1961 roku - wyznacza standardy ochrony socjalnej pracowników, w krajach członkowskich RE.  
Polska jako członek RE musiała ratyfikować EKS i tylko ją, ponieważ tylko ona uzyskała wystarczający poziom ratyfikacji w państwach członkowskich i weszła w życie.  
Normy RE jak i MOP mają uniwersalny charakter i wymagają ratyfikacji zgodnie z systemem prawnym konkretnego państwa.  W Polsce ratyfikacji dokonuje Prezydent za uprzednią zgoda sejmu wyrażoną w ustawie. Z EKS wynika, że dla jej ratyfikowania muszą być spełnione pewne standardy - mianowicie, państwo-sygnatariusz musi ratyfikować minimalną liczbę artykułów ( co najmniej 10 artykułów), w tym co najmniej 5 art. stanowiących jej rdzeń lub 45 numerowanych ustępów.
 
Rdzeń zawiera:
prawo do pracy - art.1 prawo do organizowania się - art.5 prawo do rokowań zbiorowych - art.6 prawo do zabezpieczenia społecznego - art.12 prawo do pomocy społecznej i medycznej - art.13 prawo rodziny do ochrony prawnej, społecznej i ekonomicznej - art.16 prawo pracowników migrujących i ich rodzin do ochrony i pomocy - art.18  
Adresatem norm wynikających z Karty jest wyłącznie państwo, które powinno doprowadzić ustawodawstwo w kraju do odpowiednich standardów dla ratyfikacji artykułów Karty. Kontrola ratyfikacji artykułów lub ustępów Karty jest dokonywana przez organy powoływane przez RE, w szczególności przez Komitet Niezależnych Ekspertów - to grupa niezależnych arbitrów o wykształceniu prawniczym, nieskazitelnych cechach charakteru, wysoko ocenianych w swoim kraju.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz