Źródła finansowania przedsiębiorstw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła finansowania przedsiębiorstw - strona 1 Źródła finansowania przedsiębiorstw - strona 2 Źródła finansowania przedsiębiorstw - strona 3

Fragment notatki:


Źródła finansowania przedsiębiorstw Finansowanie - dostarczanie kapitału (różnych form tego kapitału), zadaniem jest taka konfiguracja kapitałów, aby uzyskać założone cele.
Podział źródeł finansowania: I własne (wypracowane w firmie)
- zysk
- wpłata od nowego wspólnika
- akcje
obce (uzyskane poza firmą) - obligacje
- kredyt
II źródła własne wewnętrzne - zysk netto
- amortyzacja
- ciche rezerwy (dowolne - sposób ujmowania wartości firmy, aby maksymalnie zaniżyć wartość składników majątku; tajne - niezgodne z prawem zachowania, fikcyjne; ukryte - nikt ich nie widział, nie ujęte w bilansie)
Kreatywna księgowość - zgodne z prawem „ upiększanie” sprawozdań finansowych.
źródła obce wewnętrzne - tworzenie rezerw jako finansowanie wewnętrzne obce
źródła zewnętrzn e obce - krótkoterminowe : kredyt odbiorcy (zaliczka, przedpłata) - w takiej wielkości aby pokryć koszty zmienne, mniej jak 50%; bieżące zobowiązania (budżetów, pracowników, dostaw i usług) - rozłożenie na raty, zwrot nadpłaconego podatku, kredyt kupiecki dostajemy towar płacimy później; zobowiązania wobec banków ; krótkoterminowe papiery dłużne (commercial papers) - skierowane do dużych przedsiębiorstw, wypuszczanie papierów dłużnych zainkasowanie i spłata należnej kwoty wraz z odsetkami (STENDING, REITING - procedura oceny przedsiębiorstwa); factoring - sprzedaż wierzytelności (sprzedajemy należności); forfaiting - sprzedaż wierzytelności dotyczących rozliczeń międzynarodowych. - średnioterminowe - długoterminowe - kredyty (hipoteczne, inwestycyjne, ratalne); obligacje (nie dotyczy to obligacji skarbu państwa) - papier wartościowy, który wyraża stosunek dłużny; formy specjalne: leasing - forma dzierżawy; franchising - kupujemy licencje; ABS - pożyczki pod należności; venture capital- wyspecjalizowane fundusze i źródło pozyskiwania kapitału, rentowność, pomysł i ryzyko bierze się pod uwagę. źródła zewnętrzne własne - udziały (imienne lub anonimowe)
- inne formy zasilania współudziałowego (np. przyjęcie nowego wspólnika)
- finansowanie zewnętrzne mieszane: ob ligacje zamienne (przymusowo zamienne na akcje); pożyczki : z prawem opcji - możliwość, bez prawa opcji - pożyczmy i nie chcemy być właścicielami, kupony opcyjnie oddzielone od pożyczki - kupujemy wykorzystujemy to i stajemy się właścicielem.
Wartość pieniądza w czasie Stopa procentowa - cena za skorzystanie z pieniądza
Stopa realna - to różnica między podażą i popytem pożyczki.


(…)

… kapitałowa traktowana jest jak kapitał przy operacji kredytowej - obniża zysk po opodatkowaniu u leasingobiorcy. Leasing finansowy dla celów podatku VAT rozliczany jest tak jak leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry za cały okres trwania umowy leasingu (zazwyczaj w ciągu 7 dni po odbiorze przedmiotu leasingu), inaczej niż w leasingu operacyjnym gdzie podatek VAT jest płatny z każdą ratą leasingową.
Koszt krótkoterminowych źródeł finansowania
Skala potrzeb na finansowanie bieżących potrzeb firmy jest tak duża, że własne środki z reguły nie wystarczają. Korzystanie z długu nie świadczy jednak o tym, że firma jest źle zarządzana.
Dobre zarządzanie długiem umożliwia uzyskanie efektu dźwigni finansowej i maksymalizację rentowności kapitałów…
… się wartości dobra kapitałowego w pewnym okresie w wyniku użytkowania lub starzenia się. Można mówić o amortyzacji kredytu (rozłożeniu jego spłaty), ale najczęściej pojęcie to odnosi się do amortyzacji księgowej.
Amortyzacja księgowa służy przypisaniu ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do całego okresu ekonomicznej użyteczności tych aktywów. Suma odpisów…
… w ujęciu dynamicznym)
DOL = (EBIT + KS) / EBIT (opisuje w ujęciu statycznym)
Analiza i planowanie finansowe - długoterminowe źródła finansowania
Rozwój przedsiębiorstwa z wykorzystaniem kapitałów obcych zyskuje coraz więcej zwolenników. Finansowanie za pomocą kapitału obcego daje bowiem efekt dźwigni finansowej. Przedsiębiorstwo zaciąga pożyczki, by sfinansować swój rozwój — posiadając większe zasoby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz