W jej treści pojawiają się przykładowo następujące pojęcia i zagadnienia: finansowanie wewnętrzne, zewnętrzne, kredyt, pożyczka, factoring, leasing, łagodzenie ryzyka, płynność, finansowanie inwestycji, kapitał rzeczowy, pieniężny, przekształcenia majątkowe, odpisy amortyzacyjne, tworzenie długookresowych rezerw, zatrzymanie zysku w przedsiębiorstwie, finansowanie z zysków, z wkładów, z udziałów, podział finansowania przedsiębiorstwa, finansowanie założycielskie. W treści pracy pojawiają się także takie zagadnienia jak: efekty różnych rodzajów finansowania, utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, polityka finansowa przedsiębiorstwa w aspekcie wewnętrznych źródeł finansowania, samofinansowanie przedsiębiorstwa, analizy ekonomiczno-finansowe, wybór źródeł pozyskiwania kapitału, podejście do ryzyka, pozycja na rynku, struktura majątkowo-kapitałowa, koszt pozyskania kapitału, kierunki przeznaczania nadwyżek finansowych, polityka podatkowa, ulgi podatkowe. Ponadto w notatce spotkać się można z takimi pojęciami: emisja papierów dłużnych, sprawozdanie o przepływach pieniężnych, bilans, packing order theory, zysk netto pomniejszony o dywidendy, koszty kredytów bankowych, optymalizacja struktury kapitałowej poprzez mechanizm dzwigni finansowej, marketable securities, teoria substytucji, zysk netto, nadwyżka finansowa netto, amortyzacja majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych, redukcja wartości księgowej netto majątku trwałego, sprzedaż środków trwałych. Referat porusza także następujące kwestie: szacowanie wyniku finansowego, sprzedaż wyrobów i usług, sprzedaż i likwidacja składników majątku trwałego, sytuacja polskich przedsiębiorstw w zakresie finansowania kapitałem własnym, finansowanie z rezerw przedsiębiorstwa.
WEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA PRZEDSIĘBIORSTWA.
FINANSOWANIE PRZEDSIĘBIORSTW W ASPEKCIE TEORETYCZNYM, RODZAJE.
Finansowanie przedsiębiorstwa nie jest możliwe do określenia w sposób jednoznaczny, dla tego pojęcia można przyjąć różne płaszczyzny odniesienia tj. struktura kapitału przedsiębiorstwa w relacji pomiędzy kapitałem własnym, a obcym; gwarancje prawne czyli zabezpieczenia przyznane pożyczkodawcom; samo pojęcie kapitału, okres jego zaangażowania oraz przekształcenia z nim związane. W zawężonym pojęciu finansowanie ogranicza się do pozyskiwania kapitału czyli jest to podejmowanie wszelkiego typu przedsięwzięć mających na celu uzyskanie kapitału długo i krótkookresowego. Kapitał lokowany jest na określony czas, w konkretnej formie i na określony cel, jednym z licznych przykładów może być: zdobywanie kapitału na inwestycję zaplanowaną przez dane przedsiębiorstwo na terenie obcego kraju. Finansowanie w pojęciu szerszym oprócz aspektu gromadzenia obejmuje także zarządzanie danymi środkami mające na celu utrzymanie równowagi i płynności finansowej. Finansowanie można rozpatrywać również przez pryzmat finansowania pasywnego mającego na celu finansowanie własnego przedsiębiorstwa oraz finansowania aktywnego polegającego na lokowaniu kapitału w innym przedsiębiorstwie. Finansowanie przedsiębiorstwa to nie tylko pozyskiwanie środków pieniężnych jednocześnie jest to uzyskiwanie kapitału we wszystkich formach tj. rzeczowych i pieniężnych.
Kapitał finansujący przedsiębiorstwo może pochodzić z różnych źródeł, jako źródło pochodzenia kapitału możemy wyróżnić finansowanie zewnętrzne, które charakteryzuje się tym, że kapitał przedsiębiorstwo pozyskuje z zewnątrz (od innych podmiotów). Finansowanie zewnętrzne możemy pod
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)