Zraszacze-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zraszacze-opracowanie - strona 1 Zraszacze-opracowanie - strona 2 Zraszacze-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Zraszacze
Zraszacze dzieli się na obrotowe i wahadłowe.
Zraszacze obrotowe mogą mieć napęd turbinkowy lub impulsowy. Zraszacze mogą stanowić część deszczowni albo też mogą być urządzeniami samodzielnymi zasilanymi z wodociągu.
W zraszaczach obrotowych o napędzie turbinkowym strumień wody wylatujący z dyszy napotyka łopatki turbinki i wprawiają w ruch. Obroty turbinki są przenoszone przez przekładnie ślimakowe na dyszę zraszacza, która w wyniku tego wykonuje ruch obrotowy wokół swojej osi pionowej. Woda jest doprowadzana od dołu do zraszacza.
W zraszaczach obrotowych o napędzie impulsowym woda wypływająca z dyszy napotyka na swojej drodze ukośnie ustawioną płytkę uderzeniową. W wyniku uderzenia strumienia wody płytka zostaje odchylona do dołu, a w związku z jej ukośnym ustawieniem powstaje siła działająca w bok, co powoduje obrót dyszy zraszacza o pewien kąt. Następnie płytka uderzeniowa powraca w położenie wyjściowe pod wpływem ciężarka i cykl powtarza się. Prędkość obracania się takiego zraszacza można regulować przez przesuwanie ciężarka na jego dźwigni, powodując w ten sposób szybsze lub wolniejsze powracanie płytki uderzeniowej w zasięg strumienia po każdym wychyleniu.
Pewną odmianą zraszacza obrotowego o napędzie impulsowym jest zraszacz młoteczkowy.
W zraszaczu tym przed wylotem z dyszy też jest ustawiona płytka uderzeniowa, która jednak może odchylać się nie w płaszczyźnie pionowej, lecz w bok. Płytka wraz z jej dźwignią zostaje odrzucona przez strumień wody i - odchylając się od wylotu z dyszy - napina sprężynę powrotną. Sprężyna ta cofa następnie dźwignię z płytką w położenie pierwotne, co powoduje uderzenie młoteczka dźwigni 8 w kowadełko dyszy 9, obracając ją przy tym o pewien kąt.
W większych zraszaczach deszczownianych stosuje się często kilka dysz, z których jedna 10 służy do podawania wody na większą odległość, inna 11 - współpracująca z płytką uderzeniową - zapewnia obrót zraszaczy, natomiast dodatkowa dysza 12 o małej średnicy otworu jest przeznaczona do podawania wody bezpośrednio w otoczenie zraszacza.
Zraszacze wahadłowe mają głowicę wielodyszową 13, która wykonuje ruch wahadłowy. Napęd jest wówczas uzyskiwany od turbinki umieszczonej w obudowie, przez którą przepływa woda doprowadzana do zraszacza. Obroty turbinki są przenoszone przez przekładnie ślimakowe na korbę 14 połączoną z dźwignią głowicy. Zakres wychyleń głowicy można regulować przez zmianę wielkości ramienia korby.
Parametry wpływające na promień zasięgu zraszacza.
Na długość promienia zasięgu zraszacza mają wpływ:
     - średnica otworu wylotowego dyszy ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz