To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Powierzchniowe urządzenia i maszyny deszczujące. Są to ruchome rurociągi wyposażone w zraszacze. Obecnie stosuje się następujące urządzenia:
- przenośne rurociągi deszczujące, przenoszone ręcznie. Składają się z lekkich rurociągów wyposażonych w szybkozłącza i układane są na powierzchni pola. ( rury o śr. 75-90mm) Do podłączania tych rurociągów służą typowe łuki hydrantowe. Do wyposażenia tych rurociągów należą także podstawki ( stabilizatory ) pod zraszacze. Średnica dysz zraszaczy wynosi ok. 12-14mm.
- przeciągane rur. deszczujące. Prezentują pierwszy sposób mechanizacji przemieszczenia rurociągów. Początkowo buły to zwykłe przenośne rurociągi ustawione na płozach lub wózkach. Oprócz nich stosuje się także nierozbieralne przeciągane rurociągi przystosowane do zmiany kierunku. Są wykonane z elastycznych rur z tworzyw sztucznych z elastycznymi łącznikami. - przetłaczane rur. deszczujące. Są wyposażone we własny napęd do przemieszczania ich w kierunku prostopadłym do ich osi. Przewód stanowi jak gdyby oś kół, na których się opiera. Koła mają średnicę 1,2-2.5 w rostawie 9-12m. Średnice rur 110, 125, 130mm. Długość robocza waha się od 150 do 400m.( u nas 250m) Koła są wykonane cienkiej blachy i są bardzo lekkie. Napędzane są silnikami benzynowymi. Wadą tych urządzeń jest niemożliwość deszczowania wysokich roślin, oraz ich krzywienie się podczas eksploatacji. Poza tym są one jednymi z najlepszych tego typu urządzeń.
- Frontalne rur. deszczujące. Różnią się tym od przetaczanych że przewód nie stanowi osi kół tylko jest zamontowany na wózkach, z których każdy ma dwa koła. W Polsce praktycznie nie spotykane. Mają większą masę i wysokość rurociągu nad terenem wynosi 1,2-2,2m
-Obrotowe rur. deszczujące. Przesuwają się w sposób ciągły przez obrót ruchem wskazówki zegara wokół studni lub centralnego hydrantu. Są to duże urządzenia o wysokościach rur. nad terenem 2,1 -2.5m . Stosowane są na dużych obszarach w USA i np. w Egipcie i Libii gdzie nawadniają pustynie. Jeden obrót może trać nawet kilkadziesiąt godzin.
- Nawijane rur deszczujące. Są nowoczesnymi urządzeniami przeznaczonymi do szybkich nawodnień interwencyjnych w klimacie umiarkowanym. Składają się z elastycznego przewodu z polietylenu nawijanego na specjalny metalowy bęben. Długość przewodu wynosi od 250m do 300m Na końcu przewodu znajduje się lekki wózek trójkołowy na którym znajduje się zraszacz. Ciągnik rolniczy rozwija ten wózek na koniec pola i pozostawia go. Następnie podłącza się urządzenie do hydrantu i następuje deszczowanie z jednoczesnym zwijaniem rurociągu.
- Wleczone węże deszczujące rozwijane z bębna. Zraszacz jest przyciągany do kołowrotu albo do turbiny wodnej ( USA)
- Mieszane instalacje deszczujące
(…)
….
Okresowo stałe instalacje deszczujące. Samobieżne deszczownie. Mają własne pompy i pobierają wodę z rowów lub podziemnych rurociągów.( były ZSSR)
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)